I wojna światowa i geneza systemu Wersalsko-Waszyngtońskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
  I wojna światowa i geneza systemu Wersalsko-Waszyngtońskiego - strona 1   I wojna światowa i geneza systemu Wersalsko-Waszyngtońskiego - strona 2   I wojna światowa i geneza systemu Wersalsko-Waszyngtońskiego - strona 3

Fragment notatki:

I wojna światowa i geneza systemu Wersalsko-Waszyngtońskiego. Okres poprzedzający I WŚ, zwany potocznie zbrojnym pokojem, cechował się względną stabilnością. W Europie dominowało pięć mocarstw (Austro-Węgry, Niemcy, Francja, Anglia, Rosja) między którymi nie dochodziło do żadnych konfliktów na szerszą skalę, mimo tego że sytuacja była dosyć napięta. Ukształtował się dwubiegunowy system sojuszów: Trójporozumienie i Trójprzymierze. Oba bloki rywalizowały ze sobą o nowy podział świata oraz o wpływy m.in. na Bałkanach. Ostatecznie narastające konflikty między państwami doprowadziły do wybuchu I WŚ - konfliktu zbrojnego obejmującego cały świat.
Przyczyny wybuchu I WŚ: Nacjonalizm (dążenia do powstania państwa na Bałkanach, zjednoczenie Słowian).
Imperializm (napięcia między Francją i UK a II Rzesza; rywalizacja o podział Imperium osmańskiego między Rosję a Austro-Węgry).
Utworzenie Trójporozumienia i Trójprzymierza.
Wyścig zbrojeń między państwami europejskimi.
Sytuacja na Bałkanach (Bośnia - wchłonięta przez Austro-Węgry, sprzeciw Serbii mającej poparcie Rosji) i w Afryce (Maroko - oddane przez UK Francji, Niemcy udzieliły poparcie dążeniom niepodległościowym Marokańczyków).
28.06.1914  Zamach na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Bośni, przeprowadzony przez serbskiego nacjonalistę (Gawriło Principa). Odrzucenie przez Serbię austrowęgierskiego ultimatum. 28 lipca Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Konflikt pomiędzy Serbią a Austro-Węgrami doprowadził do uruchomienia szeregu sojuszy między panstwami (zasada domina).
Ze strony Państw Centralnych: AW wypowiedziały wojnę: Serbii (28 lipca), Rosji (6 sierpnia).
II Rzesza, udzielając wsparcia sojusznikowi, ogłosiła wojnę z Rosją (1 sierpnia) i Francją (3 sieprnia).
Wsparcie ze strony Bułgarii i Turcji.
Ze strony Ententy: Rosja zarządziła mobilizację, a zaraz za nią Francja.
Sceptyczna Wielka Brytania włączyła się w konflikt, kiedy Niemcy wkroczyły na terytorium neutralnej Belgii i wypowiedziała wojnę Niemcom (4 sierpnia). Do konfliktu przystąpiły także dominia Wielkiej Brytanii oraz Japonia, która miała z nią umowę sojuszniczą. 6 sierpnia 1914 Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji, a Serbia - Niemcom.
Serbia wypowiedziała wojnę Niemcom 6 sierpnia.
Do sojuszników Serbii dołączyła Czarnogóra wypowiadając wojnę AW i Niemcom (7 i 12 sierpnia).
W końcu Francja i UK wypowiedziały wojnę AW. W 1916 Rumunia przystąpiła do wojny.
Najważniejsze kwestie I WŚ: Plan Schliffena - II Rzesza planowała prowadzić wojnę na dwóch frontach (jednocześnie z Rosją i Francją). Większa część wojsk miała zostać skierowana przez kraje Beneluksu przeciwko Francji, aby szybko się z nią rozprawić. Natomiast na wschodzie początkowo miały być prowadzone tylko działania obronne. Niemcy zakładały wojnę błyskawiczną.

(…)

… bolszewickiego, który podpisał układ z Niemcami w Brześciu. Organem kierowniczym była Rada Najwyższa, składająca się z szefów rządów i msz. Najważniejszą rolę odegrali Clemenceau, George, Wilson. Najważniejsze kwestie:
ustalenie granic Niemiec (zwrot Alzacji i Lotaryngii nie podlegał dyskusji) - UK nie chciała narzucać na Niemcy zbyt surowych warunków pokoju, natomiast Francja oponowała za ich zdecydowanym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz