Czynności mięśni szkieletowych w warunkach częściowych i całkowitych zniszczeń neuronów ruchowych lub włókien motorycznych.
Włókna nerwowe wywierają ważny wpływ troficzny(odżywczy)za pośrednictwem kilku rodzajów neurowydzielin transportowanych do komórki nerwowej wzdłuż aksonu na obwód.
Po przecięciu nerwów ruchowych unerwione mięśnie zanikają w krótkim czasie, do ok.20% pierwotnej masy i objętości. Funkcje substancji odżywczej(troficznej) może pełnić mediator płytek ruchowych-acetylocholina. Nawet przy braku impulsów, cząsteczki acetylocholiny są uwalniane spontanicznie przez te zakończenia do obszaru płytki ruchowej. Przecięcie lub zmiażdżenie włókna nerwowego wywołuje degenerację jego odcinka położonego obwodowo od miejsca uszkodzenia, a następnie jego regeneracje.
Po degeneracji uszkodzonego nerwu ruchowego zaopatrującego mięśnie szkieletowe pojawia się w nich wzmożona wrażliwość na acetylocholinę, a w pozbawionych unerwienia strukturach podległych ukł. autonomicznemu- nadwrażliwość na podrażnienia chemiczne. Wg. prawa odnerwienia, we wszystkich odnerwionych strukturach wyraźnie wzmaga się wrażliwość na wstrzyknięte lub krążące we krwi bodźce chemiczne. Nadwrażliwość na Ach spowodowana jest poszerzeniem normalnej wrażliwości na ten mediator z obszaru błony postsynaptycznej na cała powierzchnię błony włókna mięśniowego.
Po 10 dniach od uszkodzenia wł. nerwowego zaczyna się regeneracja rozpadłego odcinka. Lemmocyty odtwarzają stopniowo aksony, tworząc nowe osłonki mielinowe. Proces regeneracji wymaga dostawy cząsteczek białka do budowy aksoplazmy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)