Wykład - przewodzenie w synapsach mięśniowych, sem I-IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 2044
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - przewodzenie w synapsach mięśniowych, sem I-IV - strona 1 Wykład - przewodzenie w synapsach mięśniowych, sem I-IV - strona 2

Fragment notatki:

Przewodzenie w synapsach mięśniowych (płytki motoryczne)
Płytka motoryczna - inaczej nazywana jest płytką ruchową, płytka końcową, złączem nerwowo-mięśniowym. 1 Akson
2. Synapsa
3 Mięsień
4. Miofibrylla
Przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe ma charakter synaptyczny i zachodzi na złączu nerwowo-mięśniowym: pomiędzy neuronem ruchowym alfa i włóknem mięśnia szkieletowego. Receptorem ACH w płytce motorycznej jest receptor nikotynowy N2
Obraz w mikroskopie świetlnym:
Po dotarciu do mięśnia neuron ruchowy alfa rozgałęzia się, wysyłając wypustki aksonalne do kilku włókien mięśniowych. (Neurony ruchowe alfa unerwiające duże mięśnie generujące duże napięcia lub służące kontroli postawy ciała unerwiają setki i tysiące włókien mięśni szkieletowych, a mięśnie wykonujące ruchy precyzyjne zaopatrują zaledwie kilka włókien mięśniowych).
Każde włókno mięśnia szkieletowego jest unerwione przez pojedyncze zakończenie nerwowe. Zakończenie aksonu znajduje się we wgłębieniu sarkolemmy włókna mięśniowego zwanym szczeliną synaptyczną.
Przekaźnictwo synaptyczne zachodzi na płytce końcowej lub ruchowej (tzn. błonie postsynaptycznej) włókna mięśnia szkieletowego.
Obraz w mikroskopie elektronowym: W zakończeniu presynaptycznym znajdują się pęcherzyki synaptyczne (średnica 50nm) zawierające neuroprzekaźnik acetylocholinę(Ach). Pęcherzyki skupiają się wokół wyspecjalizowanych struktur błony presynaptycznej zwanych strefami czynnymi.
Szczelinę synaptyczną (szerokość około 60nm) wypełnia amorficzna sieć komórek tkanki łącznej zwana blaszką podstawną. Z blaszka podstawną związany jest enzym esteraza acetylocholiny (AchE-aza). Enzym ten rozkłada Ach natychmiast po zadziałaniu tego neuroprzekaźnika na błonę postsynaptyczną
Błona postsynaptyczna ma liczne fałdy złącza. Fałdy, powstałe w wyniku wgłębień błony postsynaptycznej, są widoczne naprzeciwko stref aktywnych błony pesynaptycznej. Receptory Ach znajdują się w błonie postsynaptycznej w pobliży fałd złącza
Synteza, magazynowanie i uwalnianie Ach:
Acetylocholina jest syntetyzowana w zakończeniu presynaptycznym z choliny i acetylo-koenzymu A (acetylo-CoA) w obecności enzymu acetylotransferazy choliny (CAT).
Powstająca Ach jest magazynowana w pęcherzykach synaptycznych. Jeden pęcherzyk zawiera 5000-10 000 cząsteczek Ach.
Ach jest wydzielana samorzutnie w procesie egzocytozy w wyniku połączenia się pęcherzyka synaptycznego z punktem uchwytu w strefie czynnej.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz