Wykład - cywilizacja Inków

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - cywilizacja Inków - strona 1 Wykład - cywilizacja Inków - strona 2

Fragment notatki:

INKOWIE
Państwo Inków: indyjska część Peru, część Ekwadoru, południe Kolumbii, zachód Boliwii, północne Chile, północno- zachodnia Argentyna.
Brak zapisków. Kipu- systemy sznurków- oznaczały dane liczbowe- tylko dodatek do jakiejś opowieści- znanych na pamięć brak pozostawionej treści piśmiennej. Rozbieżności w badaniach.
565 n.e- wg Sarmiene'a- początek państwa, ale wg większości- XII/XIII w.- początek państwa Inków.
Manco Capac- pierwszy z 13 władców. Ilość władców wskazuje na XII/XIII wiek jako początek państwa.
Legendy o Manko Kapaku.
Dwóch ostatnich władców: Huascar (1527 - 1532)- z prawego łoża, zginął z rąk Hiszpanów, Atahualpa- ostatni, z nieprawego łoża, ale ukochany syn.
Nie wiadomo, skąd Inkowie się wzięli, gdzie początkowo się pojawili; dwie teorie:
- nad jeziorem Titicaca
- z doliny Pacari Tempu [k. Cuzco]
Keczua- 7 mln ludzi
Aimara- 2 mln / zachowany szczep Indian
Język Keczua- używany oficjalnie w państwie Inków. Inkowie prowadzili przesiedlenia. Przy tym rozprzestrzeniał się język Keczua [też niszczony przez misjonarzy.
Po 1438 roku- podbój tego terenu. Rozprzestrzenianie się poza okolice Cuzco.
Inkowie zdobywając nowe tereny burzyli mury miast, przesiedlili ludzi, wywozili do Cuzco posągi, a też zakładników.
F. Pizarro- podbój.
4 prowincje Tahuantinsuyu- Kraju Czterech Dzielnic.
Na czele Sapa Inka- Jedyny Inka [syn Słońce, pochodzenia boskiego, czczony jako bóg władca, odsuwał się przez to od rodziny, by nie zatracić prestiżu. Stał na czele kapłanów, był zwierzchnikiem sił zbrojnych, ustanawiał prawo- państwo despotyczne, ale nie charakteryzowało się okrucieństwem, lecz umiarkowaniem. Łagodne niewolnictwo- w stosunku obywateli do władcy. Brak własności- ziemia należy do gminy/ świątyń/ władcy, Brak dziedziczenia ziemi. „Komunistyczne państwo Inków”.
Mita- pańszczyzna. Obowiązki budowy dróg, mostów, wykonywania określonych funkcji. Brak inicjatywy, przedsiębiorczości. Państwo Inków jest totalitarne. Magazynowanie „nadwartości”. Wszystko w rękach „opiekuńczego” państwa.
Do objęcia tronu- przygotowanie przez uczonych mężów: nauka kultu, administracji, udział w wyprawach wojennych- praktyki. Koronacja- rodzaj czapki ze złotych rurek z purpurowymi tasiemkami i zwisającym pomponem. Następca tronu- pościł 3 dni, potem ceremonia koronacji, uczta objęcie władzy /w Cuzco. Przyjmowanie oficjalnej żony- siostry! Ale dużo żon „pobocznych”.
Mumifikacja władcy po śmierci- trzymany w świątyni słońca- w złotej masce i szatach, w pozycji kucznej/ Mumie zostały przez Hiszpanów zniszczone.


(…)

… Manko [związek legendy z zamkiem w Niedzicy- kiedyś węgierskim].
Zabytki:
- ruiny twierdzy w Machu Picchu- trójkątne szczyty, wieża. Olbrzymie głazy. - Sacsayhuaman- twierdza pod Cuzco.
Kukurydza- podstawowy produkt, siana na „tarasach”- na zboczach górskich. Też: ziemniaki. Metalurgia: lepsze niż u Azteków. Złote figurki, ozdoby, ostrza, dłuta z brązu, miedź. Lenistwo- przestępstwem ;)
Ale mały postęp…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz