Wykład - cywilizacja Asteków

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - cywilizacja Asteków - strona 1 Wykład - cywilizacja Asteków - strona 2

Fragment notatki:

AZTEKOWIE
Tenocukani[?] - późna faza podsumowująca wcześniejsze kultury. 1168- wyłonienie się kultury Azteków.
I okres legendarny- przekazy ustne, dopiero później pisane.
Zatoka Kalifornijska w zachodnim Meksyku.
Wg jednego opisu- żyli w jaskiniach, walczyli z plemionami i wyruszyli na wędrówkę- mało pewne przesłanki historyczne z wizerunkiem boga Huitzilopochtli. Wędrówka zatrzymanie na kilka lat- uprawa dalsza droga- na połudn. wschód do doliny Meksyku (dziś miasto Meksyk)- jezioro- wyspa założenie miasta. Dość mocno zaludnione miejsce. Skąpe dane.
1325r.- powstanie miasta.
do 1426- niedokładne informacje o tym mieście, ale mamy imiona niektórych władców, np. Itzcoatl [1427/8- 1440]- rozwój religijny i władzy.
Montezuma I Gniewny [1440- 1469]- szereg podbojów- aż do Oceanu Spokojnego. Wyprawy łupieżcze- też po jeńców, których składano bogom w ofierze [czasem nawet 20 000 jeńców]. Wyrywano serca, zrzucano zwłoki na dół. Wojny kwietne- polowania na jeńców. Czasem ofiary nie uciekały, uważały swoją sytuację za śmierć zaszczytną.
Warunki dużej osady miejskiej- miasto Tenochtitlan [mam nadzieję, że o to miasto chodzi]- 4 dzielnice- 4 plemiona- po 4 klasy po 12 rodzin. Własność należała do klanu, rodzielana.
Plemię żyło zgodnie ze zwyczajami. Ślub- kobieta lat 16, mężczyzna ok. 20 lat. Szkoły- „Dom Młodzieży”, „Kalmekat”- szkółki kapłaństwa.
Nauka tradycji, historii, walki, sztuk rzemieślniczych. Kobieta uczyła się gospodarki domowej itp. Społeczeństwo ludzi równych, demokracja plemienna. Brak kwestii dynastii. Warstwa rządząca- obdarzona talentami, łaskami przez bogów.
Zasługi. Brak klas społecznych. Zaszczytny tytuł Dziadka- funkcja plemienna. Rada na czele Plemienia. Ok. 300 000 ludności w mieście. Brak murów. Akwedukt. Połączenia groblami. Kwartał świątynny w centrum- świątynie stożkowe. Budynki- mieszkania przywódców. Do kwartału centralnego dopływało kanałami z 4 dzielnic- zabudowanych domami wypalanymi, parterowymi, bez okien na zewnątrz- malutka twierdza. Prymitywne meble, niewiele urządzeń, palenisko, dach tarasowy. Dookoła miasta- ogrody „pływające”- w mule.
Występują niewolnicy- niezbici jeńcy lub biedacy, którzy się zaprzedali. Dzieci niewolników nie były niewolnikami. Czasem niewolnikami byli przestępcy. Brak kary pośmiertnej za przestępstwa- religia nie wiązała się z poczuciem moralności. Ale był raj dla wojowników i kobiet zmarłych przy porodzie- łaskawość bóstw. Niespójna struktura państwa. Narzędzia podobnie jak u Majów- ostrze z obsydianu [szkliwo wulkaniczne], miedź, kijek.
Aztekowie- dwóch władców.
Cortez.


(…)

…, bawełny.
Wojownik aztecki- brak konia, wozu. Łuk, ostrze, maczuga, miotacze pocisków- krótkich oszczepów. Kaftany moczone w solankach- twardość. Czasem drewniane hełmy. Mała ruchliwość armii. Ok. 300 000 mieszkańców, 4 dzielnice- aż do kwartału centralnego- świątynia boga wiatru [okrągła]. Parterowe domki- trudne do zdobycia wojownicy na dachach. Każda dzielnica miała swoją świątynię.
Wysoko rozwinięte…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz