Centra cywilizacji Ameryki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Centra cywilizacji Ameryki - strona 1

Fragment notatki:


    Centra cywilizacji Ameryki       Pierwsi mieszkańcy dotarli na ten kontynent w czasie zlodowacenia północno- polskiego kiedy poziom wody obniżył się o 50 m i grupy ludzi przeszły przez cieśninę Beringa około 50-60 tys. lat temu (wg najnowszych badań 20-25 tys. lat temu), 7 tys. lat temu koniec napływu ludności z Azji.       Pierwsze osady stałe około 25 tys. lat temu na obszarze Nowego Meksyku. Około 7-4 tys. lat temu rozwój rolnictwa a 4 tys. lat temu był już wysoki stopień. 4-4,5 tys. lat temu pierwsza ceramika. Grupy ludzi poruszały się od północy w kierunku południowym.       4-4,5 tys. lat temu obszar Ameryki można było podzielić na obszary. Obszar:
Północny - na północ od Meksyku. Ludność łowiecka
Południowy - Ameryka Środkowa. Ludność rolnicza, tam pierwsze państwa - miasta.
W tym czasie Ameryka Południowa nie była zamieszkana przez ludzi. Ameryka Środkowa szybko się rozwinęła ponieważ:
-były tam dobre warunki klimatyczne
-pojawiły się elity (np. wojownicy) 
Epoka:
a)predklasyczna (2 tys. - 200,100 lat p.n.e.)
b)klasyczna (100 lat - 800,900 n.e.)
c)proklasyczna (XIII w. - XVI w. - najazd Hiszpanów) 
Ad.a) Najbardziej rozwinęła się w Dolinie Meksyku gdzie było dużo dobrej ziemi (było tam jezioro) Po aztecku była to ANAHUAC. Olmekowie byli najlepiej rozwiniętą grupa etniczna (tworzyli podobizny głów z kamienia o dużych rozmiarach). Na podstawie rysów twarzy wydzielono dwie grupy afrykańskie (znaczna przewaga) i europejski (mała liczba). Na tej podstawie przypuszcza się, że przybyli oni z Afryki. Składali oni ofiary z ludzi (dla boga Słońca, Deszczu i Jagnana). Wyciągano na żywca serce i składano na ołtarzu.  
Ad.b)W okresie klasycznym najbardziej była cywilizacja Zapoteków, którzy stworzyli min piramidy (podobne do egipskich). W tym czasie zaczęto składać tyle ofiar, że zaczęło brakować ochotników. Zaczęli oni walczyć aby zdobyć ludzi-ofiary. Kultura Zapoteków i Majów nagle upadły, nie wiadomo dlaczego.  
Ad.c)W epoce proklastycznej istniały 3 centra, toczące nieustannie wojny między sobą. Wykończyli się nawzajem, a gdy dotarli Hiszpanie nie było z kim walczyć. Na tle religijnym.       Aztekowie to błędna nazwa - nazwa prawdziwa plemienia to Mehicas ( od tego Meksyk) a Aztekowie to byli duchowni. Na obszarze USA cywilizacja dotarła późno, wynikało to z warunków klimatycznych. KAHOKIA- to największa piramida ziemna na świecie (USA).
       Indianie Vebla to Indianie mieszkający w jaskiniach w górach Skalistych.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz