Wykład - cykl płciowy człowieka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - cykl płciowy człowieka - strona 1 Wykład - cykl płciowy człowieka - strona 2

Fragment notatki:

Cykl płciowy człowieka
Zwany cyklem miesiączkowym trwa około 28 dni. Można wyróżnić 4 stadia:
1. faza menstruacyjna miesiączki (krwawienie)
2. faza wzrostu ,folikularna(pęcherzykowe)
3. stadium wydzielnicze
4. stadium niedokrwienia
Za początek cyklu uważane jest pierwsze stadium miesiączki trwające od 1 do około5 dni.
Wówczas endometrium (błona śluzowa) macicy wskutek niedokrwienia ulega złuszczeniu co
wiąże się z krwawieniem powtarzającym się cyklicznie, co nie występuje u zwierząt. Złuszczeniu ulega część funkcjonalna endometrium.
Faza pęcherzykowa
2 stadium wzrostu przypada od 6 do 14 dni. W jajniku dojrzewa pod wpływem FSH pęcherzyk jajnikowy i pod wpływem hormonów estrogennych wydzielanych przez pęcherzyk regeneruje się zniszczone poprzednio endometrium macicy. W stadium wzrostu ulega zanikowi ciałko żółte z poprzedniego cyklu. Owulacja występuje około 12-16 dnia licząc od początku menstruacji. Czyli w 1 cyklu miesiączkowego.
Faza wydzielnicza
3 stadium wydzielnicze to okres od około 16 do 27 dnia i jest to okres największego wzrostu
endometrium macicy rozwoju naczyń i gruczołów macicznych pod wpływem progesteronu ciałka żółtego, powstałego po owulacji na miejsce pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, z którego ewoluowała komórka jajowa.
Faza niedokrwienia
4 stadium niedokrwienia przypada na około 27, 28 dzień cyklu. Pod koniec fazy wydzielniczej (3) na skutek zmniejszenia estrogenów i progesteronu dochodzi do obkurczenia ściany tętnic, co powoduje niedokrwienie warstwy czynnościowej endometrium. Jest to spowodowane zmniejszeniem progesteronu i estrogenów. Jeżeli nie ma zapłodnienia cykl się powtarza. U człowieka wraz z rozwojem ewolucyjnym zanikły objawy rui, chociaż regulacja hormonalna jest podobna jak u zwierząt. cykl tak jaku zwierząt regulowany jest przez hormony 3 gruczołów. U niektórych gatunków samic ruja występuje raz w roku, są to zwierzęta monoestralne (jednorujowe) i zazwyczaj są to zwierzęta wolno żyjące (jeleń, łoś, dzik). U samic tych zwierząt występuje długi okres międzyrujowy anestrus.
U niektórych gatunków zwierząt występują sezony rozrodcze. Typowym przedstawicielem jest owca i jest ona zwierzęciem poliestralnym, a ilość cykli zależy od szerokości geograficznej i tzw. fotoperiodu (okresu świetlnego). W strefie klimatycznej umiarkowanej należy do zwierząt krótkiego dnia i cykle rujowe zachodzą w jesieni. Na północy owce tej samej rasy mogą wykazywać tylko 2 cykle rujowe jesienią, ale w Australii wykazują cykle przez cały rok. W odróżnieniu u samic, u samców nie występują wyraźne cykle płciowe. Zdolność do rozrodu wykazują w takim samym nasileniu przez cały okres rozrodczy. Ma to swoje uzasadnienie w odmiennym działaniu ośrodków podwzgórza, regulujących działalność przysadki mózgowej. U samicy ośrodki podwzgórza działają cyklicznie, u samców ciągle i różnice te są zdeterminowane
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz