To tylko jedna z 18 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UKŁAD PŁCIOWY ŻEŃSKI
Układ płciowy żeński składa się z narządów płciowych wewnętrznych to jest: jajnika, jajowodu, macicy i pochwy oraz narządów płciowych zewnętrznych , do których zalicza się: przedsionek pochwy, łechtaczkę, wargi sromowe mniejsze i wargi sromowe większe.
Do najważniejszych funkcji układu płciowego żeńskiego należy:
wytwarzanie komórek jajowych;
zapewnianie środowiska do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki;
wytwarzanie odpowiednich warunków (w tym hormonalnych) do zagnieżdżenia się zarodka, jego odżywiania, prawidłowego przebiegu ciąży oraz porodu;
produkcja i uwalnianie hormonów.
U kobiet w wieku rozrodczym tj. od pokwitania do menopauzy dochodzi do cyklicznych zmian budowy i funkcji narządów płciowych wewnętrznych. Zmiany te, trwające najczęściej około 28 dni, są najsilniej zaznaczone w jajnikach (cykl jajnikowy) oraz macicy (cykl menstruacyjny), ale dotyczą także jajowodów i pochwy (przede wszystkim jej nabłonka). Zmiany zachodzące w przebiegu cyklu płciowego są uwarunkowane działaniem układu nerwowego (kora mózgu, podwzgórze) oraz gruczołów dokrewnych (przysadka mózgowa, jajnik).
Jajnik
Jajnik jest parzystym narządem kształtu owalnego, leżącym wewnątrzotrzewnowo po obu stronach jamy miednicy. Do jego najważniejszych funkcji należy: wytwarzanie dojrzałych komórek jajowych (owocyt II rzędu, nazywany także oocytem II rzędu, w stadium metafazy mejozy II) oraz synteza i wydzielanie hormonów płciowych.
Powierzchnia jajnika jest pokryta nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym (rzadziej jednowarstwowym walcowatym), który wraz z wiekiem ulega obniżeniu do nabłonka jednowarstwowego płaskiego. Powierzchnia komórek nabłonkowych pokryta jest mikrokosmkami (czasem rzęskami), u podstawy których występują pęcherzyki pinocytarne. Nabłonek pokrywający jajnik bywa niesłusznie nazywany nabłonkiem płciowym lub, gdyż nie jest on związany z powstawaniem komórek płciowych.
Nabłonek pokrywający jajnik spoczywa na błonie podstawnej. Pod nią znajduje się torebka jajnika zbudowana z tkanki włóknistej zbitej zawierającej liczne i gęsto ułożone włókna kolagenowe i niewiele komórek. Torebka jajnika nie zawiera naczyń krwionośnych i często jest nazywana błoną białawą jajnika.
W budowie jajnika wyróżnia się trzy główne części. Są to:
kora (składająca się ze zrębu, pęcherzyków jajnikowych w różnych stadiach rozwojowych lub zanikowych oraz różnych odmian ciałka żółtego);
rdzeń;
wnęka.
Zrąb jajnika
Zrąb jajnika jest zbudowany z tkanki łącznej wiotkiej. Jej fibroblasty w części korowej jajnika często przyjmują charakterystyczny spiralny układ. Substancja międzykomórkowa zrębu zawiera liczne włókna kolagenowe, których ilość wzrasta wraz z wiekiem oraz retikulinowe i obfitą sieć naczyń krwionośnych. Budowa zrębu jajnika oraz ilość lipidów zawartych w komórkach zmienia się pod wpływem działania hormonów. Zwiększone gromadzenie się tłuszczy w komórkach zrębu, czyli tzw. luteinizacja komórek zrębu jest obserwowana podczas ciąży.
(…)
… odbudowy części czynnej błony śluzowej macicy oraz pokrywającego ją nabłonka. Źródłem regeneracji są komórki nabłonka gruczołowego znajdujące się w dnach gruczołów cewkowych oraz komórki tkanki łącznej, w których wyraźnie zwiększa się ilość mitoz. Komórki nabłonka gruczołowego wywędrowują na powierzchnię i rozmnażają się, co prowadzi do pokrycia nabłonkiem uszkodzonej błony śluzowej. W tym czasie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)