Układ rozrodczy żeński

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 1750
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ rozrodczy żeński - strona 1

Fragment notatki:


UKLAD ROZRODCZY ZENSKI
JAJNIKI
Jest ich dwa. Są to gruczoły położone w jamie otrzebnej , zawieszone na naczyniach doprowadzających krew i połączone z macicą wiązadłem maciczno-jajnikowym. ma kształt dużego migdała . ma 25-35 mm długość, 15-25 mm szerokości i 10-20 grubości.
Kolor perłowy Powierzchnia jest nieregularna z wieloma fioletowymi bliznami - pęcherzykami Graffa
Po pęknięciu pęcherzyki Graffa przekształcają się w ciałka żółte Jajniki zbudowane są z dwóch warstw
rdzeniowej - środkowej, silnie unaczynionej, odżywiającej gruczoły
korowej na powierzchni - obwodowa - zawierająca niedojrzałe komórki jajowe.
Z obecnych w chwili narodzin komórek, których jest ok. 400 tyś - zaledwie kilka po pierwszej miesiączce osiąga dojrzałość. Dany jajnik wyrzuca pęcherzyk Graffa co drugi miesiąc.
Jajnik jest także gruczołem wydzielania wewnętrznego. Produkuje hormony :
pęcherzyki Graffa produkują hormon - estrogen odpowiedzialny za drugorzędowe cechy płciowe
ciałka żółte wytwarzają hormon - progesteron odpowiedzialny za przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej oraz utrzymania ciąży
JAJOWODY
Od strony jajników są w kształcie rozłożonych kielichów . Wnętrze pokrywa nabłonek jednowarstwowy - orzęsiony. Ruch rzęsek przesuwa komórkę jajową ku macicy. Część kielicha ma siłę ssącą . Gdy komórka jajowa znajduje się poza jajnikiem zostaje wessana do jajowodu. Jajowody mają długość: 10-12 cm, światło 1mm, grubość 4 cm.
Komórka jajowa człowieka jest największa z komórek, jest widoczna gołym okiem, ma ok. 1 mm średnicy.
MACICA
Leży bezpośrednio za pęcherzykiem moczowym . Ma kształt gruszki . Waży ok. 100 g. Jej część górna to trzon w kształcie trójkąta o wysokości 5-6 cm, a część dolna to szyjka o długości 2-2,5 cm. Macica zbudowana jest z mięśni poprzecznie prążkowanych ułożonych skośnie . W rzeczywistości jest to ułożenie podłużne i okrężne, które pozwala na zwiększanie wielkości macicy. W czasie ciąży, gdy płód osiągnie ok. 4 kg wnętrze macicy dzięki rozciągnięciu może pomieścić ok. 10 l wody. Ciężaru 10 kg nie udźwignie. Jamę macicy wyściela błona śluzowa - endometrium. Środkiem przebiega kanał łączący wnętrze macicy z pochwą - zawierający gruczoły wydzielające śluz.
POCHWA
To przewód mięśniowo - łączno - tkankowy. Biegnie ukośnie ku górze i tyłowi.
Leży na przedłużeniu

(…)

… gruczołów. Tkanka podśluzowa jest bogato unaczyniona. Dolna część pochwy jest rozciągliwa, ale nie tak bardzo jak macica. Pochwa stanowi całość z mięsniami krocza. Ujście do niej otoczone jest wargami sromowymi : mniejsze są nagie i większe owłosione. Znajduje się tam łechtaczka o 1 cm średnicy. Jest ona silnie unerwiona i wrażliwa na dotyk. Są tam także gruczoły Bortoliniego wydzielające śluz. Jeżeli śluz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz