Fizjologia rozrodu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1939
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjologia rozrodu - strona 1 Fizjologia rozrodu - strona 2 Fizjologia rozrodu - strona 3

Fragment notatki:


Fizjologia rozrodu CIĄŻA - zespół zjawisk, który towarzyszy rozwojowi zapłodnionego jaja.Kończy się porodem i następuje po nim połóg. SPERMATOGENEZA - początek ok.10 rok życia. chłopca, ale nasienie zdolne do zapłodnienia pojawia się dopiero po kilku latach. Zmiany układu podwzgórzowo - przysadkowego powodują zwiększenie jąder i prącia. Wystąpienie owłosienia. Oraz obniżenia skali głosu. Dojrzewanie męskiej komórki trwa 74 dni. W kanalikach nasiennych . 3 etapy spermatogenezy : a) podział spermatogonii - tworzy się spermatocyt I rzędu b) podział spermatocytu I rzędu na 2 komórki : spermatocyty II rzędu c) spermiogeneza - spermatydy. Ostatnim etapem jest powstanie plemnika, który przesówa się do sieci jądra. NASIENIE - ( sperma ) zawiesina plemników w osoczu.w płynie są związki : fruktoza, kwas cytrynowy , fosfotaza kwaśna i cynk. W jednym wytrysku wydala się 2 - 5 ml spermy a jest plemników - 50 - 70 mln/ml . po wytrysku nasienie jest gęste po 30 minutach upłynnia się . OLIGOSPERMIA - poniżej 40mln plemników na 1 ml.
POLISPERMIA - powyżej 100mln na 1 ml. KAPACYTACJA - uzdolnienie plemników do zapłodnienia. ( ruchliwość) KOMÓRKI ŚRÓDMIĄSZOWE LEYDIGA - w nich tworzą się hormony steroidowe. Testosteron wydalany przez jądra.
WYTRYSK NASIENIA ( ejakulacja ) - gwałtowne wydalenie nasienia męskiego w końcowej fazie szczytowania pobudzenia seksualnego w czasie stosunku płciowego. Jest wynikiem drażnienia jąder, najądrzy, nasieniowodów, które regulują skórczami perystoltycznymi, które wyrzucaja nasienie do cewki moczowej.. jednocześnie pobudzane są : gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne. W dalszej fazie nerwy z krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego pobudzają do skurczu mięśnie nasady prącia i rytmicznie zwiększają napięcie ciał jamistych co doprowadza do wytrysku. WZWÓD PRĄCIA ( erekcja ) - wypełnienie krwią pod dużym ciśnieniem ciał jamistych prącia w następstwie rozszerzenia jego tętnic i zwężenia żył. Do wzwodu dochodzi w wyniku działania bodźców mechanicznych lub częściej bodźców psychicznych natury erotycznej. Ośrodki kierujące wzwodem są w częsci krzyżowej rdzenia kręgowego skąd impulsy biegną włóknami parasynaptycznymi do naczyń krwionośnych prącia. Podobny mechanizm ma wzwód łechtaczki. JĄDRO - męski parzysty gruczoł płciowy. Kształt spłaszczonego jaja kurzego,dł ok. 5 cm. Szer.ok. 2,5 cm. Na tylnim brzegu jądra - najądrze. Z tyłu sa też naczynia krwionośne i przewód osprowadzajacy. Jądro otoczone jest - błoną białkową jądro podzielone jest na płaciki 9 ok. 200 ) wnętrze wypełniaja komory zrazikowe gdzie powstają plemniki. W cewkach nasiennych są 2 rodzaje komórek :

(…)

… osprowadzajacy. Jądro otoczone jest - błoną białkową jądro podzielone jest na płaciki 9 ok. 200 ) wnętrze wypełniaja komory zrazikowe gdzie powstają plemniki. W cewkach nasiennych są 2 rodzaje komórek : 1) komórki płciowe 2) komórki Sertoliego. W płacikach jądra sa komórki Leydiga. Czynność jądra - wytwarzanie plemników i androgenów. Regulowene jest przez gonadotropiny. Przysadkowe : FSH , LH . Choroby - ostre zapalenie jądra. OWULACJA
1) wydzielanie komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia 2) przygotowanie błony śluzowej macicy do ewentualnego zagnieżdżenia komórki jajowej. Złuszczanie się błony śluzowej macicy, objawia się krwawieniem miesiączkowym,. Długość takiego cyklu to zwykle 28 dni. CYKL dzielimy na : 1) złuszczanie się błony śluzowej macicy 2) fazę folikularną ( 14 - 17 dni ) 3) owulację - występuje…
… - połączenie owocytu oraz plemnika, które tworzą nowego osobnika. Odbywa się w jajowodzie ( w bańce jajowodu ) i polega na wniknięciu plemnika do komórki jajowej. FAZA SPOTYKANIA SIĘ KOMÓREK PŁCIOWYCH : 1) przeniknięcie plemnika przez komórki otaczające komórkę jajową jest możliwe dzięki enzymom : hialuronidazie; akrazynie i neuramidazie. 4) połączenie komórek płciowych 5) aktywacja owocytu 6) powstanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz