Wykład - cykl komórkowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - cykl komórkowy - strona 1 Wykład - cykl komórkowy - strona 2 Wykład - cykl komórkowy - strona 3

Fragment notatki:

Cykl komórkowy
Komórki poszczególnych tkanek organizmów eukariotycznych choć powstały z tej samej zygoty różnią się między sobą znacznie. Różnice dotyczą morfologii jak i właściwości fizjologiczno - biochemicznych. Te wyspecjalizowane komórki skupione w tkankach powstały w wyniku złożonych i ściśle kontrolowanych procesów różnicowania komórek. Przykładem zróżnicowanej budowy komórek u procariota jest tworzenie endospor prze z bakterie gł. Laseczki Bacillus subtilis. Z pojęciem różnicowania się komórek wiąże się pojęcie wzrostu komórek- jest to okres od momentu powstania nowej komórki po podziale do chwili kolejnego podziału komórki. Okres tego wzrostu nazwano cyklem komórkowym. Zdarzania jakie zachodzą w cyklu życiowym komórki somatycznej zostały podzielone na II okresy.
I-okres między mitotyczny- tak zwana interfaza
II-okres mitotyczny .
Interfaza została podzielona na kolejne fazy wg schematu.
Zmiany biochemiczne w trakcie cyklu komórkowego.
Faza G1- w tej fazie młode komórki bezpośrednio po podziale komórki matczynej przygotowują się do powielenie materiału genetycznego.
Faza S- jest poprzedzona fazą G1, w fazie tej następuje synteza-replikacja materiału genetycznego
Faza G2- faza II przerwy poprzedza bezpośrednio podział mitotyczny, po niej następuje mitoza, która kończy się cytokinezą(podział komórki matczynej na dwie nowe komórki).
Czym różni się cykl komórkowy organizmów Prokariotycznych i eukariotycznych?
U organizmów procariotycznych cykl komórkowy zależy od warunków pokarmowych, środowiskowych i temperatury. Gdy są odpowiednie, optymalne warunki następuje synteza DNA ,replikacja materiału genetycznego odbywa się cały czas między podziałami komórkowymi. W warunkach optymalnych czas syntezy trwa ponad 90% cyklu trwającego 20-30 minut. W warunkach suboptymalnych („jest nam dobrze ale coś nie tak”) faza syntezy -okres od podziału do podziału ok. 1h.
W przypadku komórek eukariotycznych sprawa wygląda troche inaczej. Podziału komórek odbywają się co kilka a nawet kilkanaście godzin. Mechanizm podziałów komórkowych jest najlepiej poznany w przypadku drożdży piekarniczych saccharomyces cerevisiae. Po podziale komórkowym drożdże przechodzą w subfazę Go- w tej fazie świeża komórka po podziale komórki matczynej rośnie. Po tej fazie wyciszenia osiąga miejsce startu. Po przekroczeniu miejsca startu wkracza w fazę S- syntezy DNA, komórki wyczuwają stan fizjologiczny i tworzą pączuszek, który jest oddzielony błoną komórkową od komórki matczynej. Intensywne namnażanie DNA powoduje powiększanie pączka, zanika przewa pomiędzy pączkiem a komórką matczyną. Pod koniec fazy G2 kiedy już zacznie się proces mitozy następuje przenikanie materiału genetycznego do pączka. W mitozie następuje zamknięcie komórki nowej i matczynej. Następnie komórka przechodzi do fazy G1. Komórki drożdży są organizmem modelowym. Podziały komórki drożdżowej zachodzą co 2-2,5 godziny. (fibroblasty chomika 11h, myszy 22h,

(…)

… komórkowego
Ser 277(seryna)
T14(treonina)
Y15(tyrozyna)
T161(treonina)
G1
++++
+
----------
----------
S
++
+++
+++
++
G2
------
++++
++++
ślady
mitoza
ślady
-------
----------
++
Aktywna kinaza cdc2fosforyluje w trakcie cyklu komórkowego inne substraty białkowe a wśród tych substratów są ważne białka odpowiedzialne za proces transformacji nowotworowej białko p53. Aktywacja tego białka i jego ekspresja w komórkach następuje we wszystkich etapach nowotworów i we wszystkich typach.
Zapoczątkowanie syntezy DNA, zapoczątkowanie syntezy histonów, zwiększenie syntezy kinazy tymidynowej
S-replikacja RNA
G1-synteza białka
G2-synteza RNA, synteza białek, kondensacja chromatyny
De kondensacja chromatyny, wysoka zawartość cAMP
Mitoza -Zahamowanie syntezy i degradacji RNA, obniżenie syntezy białek, niska zawartość…
…. Podziały komórki drożdżowej zachodzą co 2-2,5 godziny. (fibroblasty chomika 11h, myszy 22h, vicia faba 19,3h). poszczególne fazy cyklu komórkowego różnią się między sobą czasem trwania w zależności od rodzaju tkanki lub gatunku zwierzęcia.
Badania prowadzone na żabach szponiastystych -lata 70 XX wieku.
Pod wpływem obecności hormonów, które indukują mejozę , pojawia się w oocytach żab szponiastych czynnik…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz