Wykład - chrześcijaństwo w latach 211-313

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - chrześcijaństwo w latach 211-313 - strona 1 Wykład - chrześcijaństwo w latach 211-313 - strona 2 Wykład - chrześcijaństwo w latach 211-313 - strona 3

Fragment notatki:

chrześcijaństwo w latach 211 - 313
1. Wprowadzenie
* 313 - edykt mediolański - koniec prześladowań (od 250 r za cesarza Decjusza w całym cesartwie, apogeum za Dioklecjana 284 - 305)
* różne postawy wobec prześladowań, problem: jeśli ktoś zaparł się wiary czy przyjmować go powrotem do gminy? * budowa zrębów prawa kanonicznego (podejście do katechumenów i zaprzańców)
*rozwój myśli teologicznej na wschodzie (Orygenes, Klemens aleksandryjski) i zachodzie (Tertulian i Cyprian)
*”O zasadach” Orygenesa - pierwsza summa teologiczna
*Aleksandryjska szkoła filozoficzna - kształciła według klasycznego wzorca studiów, dawałą rozległą wiedzę filozoficzną, tam rozwija się chrześcijańska egzegeza Biblii
*Aleksandria i Antiochia centrami myśli teologicznej
2. Struktura organizacyjna
a. Wybory przełożonych gminy
* Cyprian
- kapłan wybierany w obecności ludu, na oczach wszystkich, uznany za godnego przez wszystkich ludzi - wtedy wybór jest właściwy publicznie też należy oskarżać złych i chwalić dobrych (tak napisane w Dziejach Apostolskich o wyborze biskupa - „cała reszta była zebrana” - tez przy wyborze kapłanów i diakonów). Do ludu przybywają pobliscy biskupi prowincji. *Didaskalia - katolicka nauka 12 apostołów
- biskup czyli naczelnik kolegium prezbiterów ma być: człowiekiem prawym, co najmniej 50 letnim (ale gdy nie ma takiego, może być i młodszy jeśli spełnia reszte warunków), doświadczonym, wykształconym, by potrafił nauczać, musi przynajmniej znać Pismo św., przyzwoicie się prowadzić, mieć prawą żonę, wierzące dzieci, dobrze prowadzić dom, nie mieć jakiejś ułomności fizycznej, nie być skalanym w sprawach świeckich, być litościwy, uczynny, pełen miłości do bliźniego.
b. Biskup Rzymu i jego kompetencje
*Cyprian
- biskup Rzymu ma zawsze decydujące zdanie w róznych sporach
- O biskupie Rzymu Korneliuszu - został wybrany głosem zebranego ludu i biskupów
- Kościół w Rzymie zajmuje 1 miejsce
- Bazylides apostata wyprosił u biskupa Rzymu Stefana nie znającego sprawy, przywrócenie na biskupstwo hiszpańskie - na potepienie zasługuje nie Stefan, ale Bazylides, bo go oszukał
- Już Piotr podkreślał zwierzchność Rzymu nad resztą biskupstw - dał przy tym przykład cierpliwości i zgody jaki trzeba naśladować (słuchając Pawłą w sporze o obrzezanie)
- Stefan chlubi się swa pozycją o chwali, że jest następcą Piotra, wznosi nowe Kościoły - zdradza jedność, jest zbyt pobłażliwy wobec heretyków, bo mówi, że mogą zmyć grzech przez chrzest.
c. Kler niższych stopni
*Hipolit Rzymski


(…)

… z aktorstwa, nauczyciel dzieci świeckich ma zrezygnować z uczenia (ostatecznie może zostać)
- Zakazane zawody: woźnica cyrkowy, gladiator, poganiacz zwierząt, wysoki urzędnik ma porzucic zawód, zołnierz nie może zabijać, prostytutka, pederasta, dobrowolny kastrat, mag, guślarz, astrolog, wróżbita, twórca amultów.
- konkubina może zostac przyjeta jeśli jest niewolnica i zyje z 1 mezczyzną, meżczyzna mający…
… musi pokutować
- wykluczenie prezbitera Gajusa Didensa i jego prezbiterów, bo utrzymywali wspólnote z upadłymi
- wykluczony Feliccissimus za cudzołóstwo, niechęć przyjecia posłusznych katechumenów
*Didaskalia
- uwaga na fałszywie oskarżających! A jeśli się sprawdzi (wywiad, obserwacja) należy nakłonic go do pokuty w 4 oczy, potem przy świadkach, potem wobec całego Kościoła, a potem wykluczyć (ale grzesznik…
… mu jego ograniczona cielesność (dostrzega iskierke, a nie widzi słońca)
b. Chrystologia
*Orygenes
- 2 natury w Chrystusie: boska (syn Ojca) i ludzka (postać)
- Syn boży nazywany Mądrością, Pierworodnym, jest mocą i mądrością Bożą, jako przedwieczna Mądrość istnieje substancjalnie
- hipostaza czyli substancja Syna Bożego nie zawiera w sobie nic cielesnego, bo mądrość nie ma takich atrybutów jak kształt - Bóg zrodził…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz