Wykład - botanika lekarska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - botanika lekarska - strona 1

Fragment notatki:

ZWIĄZKI- BOTANIKA LEKARSKA
ATROPINA występuje głównie w roślinach z rodziny psiankowatych, np. pokrzyku wilczej jagodzie, bieluniach i lulkach. Odtrutka: pilokarpina
Atropina- obraz zatrucia: „Czerwony jak cegła,
Gorący jak piec,
Suchy jak pieprz,
Ślepy jak nietoperz,
Niespokojny jak tygrys w klatce.”
KOKAINA (metylobenzoiloekgonina)- C17H21O4N- jedna z najsilniej działających substancji pochodzenia roślinnego. Odznacza się bardzo dużym potencjałem uzależniającym. Jest to alkaloid tropanowy otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.
[Coca-cola 1886r. Jako mieszanka ekstraktów krzewu koka i nasion drzewa kola. Do 1903r. typowe opakowanie zawierało około 60mg kokainy. Dzisiejsza coca-cola nadal zawiera ekstrakt z liści koki- The Coca-Cola Company importuje obecnie ok. 8 ton liści rocznie. Jednak zabieg ten skutkuje jedynie w walorach smakowych, narkotyk jest usuwany.
EPEKOFIT- gatunek roślin, który przybył do nas z innych rejonów geograficznych w ostatnich czasach. Za graniczną datę przyjmuje się XVw. (odkrycie Ameryki, które zapoczątkowało migrację gatunków na ogromną skalę). Epekofity albo zostały przez człowieka celowo introdukowane, albo zostały przypadkowo zawleczone, albo też rozprzestrzeniły się samorzutnie za pomocą wiatru (anemochoria), czy zwierząt (zoochoria)
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz