Wykład - alimentacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - alimentacja - strona 1 Wykład - alimentacja - strona 2

Fragment notatki:

ALIMENTACJA.
Prawo właściwe.
W ustawie ppm w sposób wyraźny zostały uregulowane jedynie roszczenia alimentacyjne oparte na węźle pokrewieństwa i powinowactwa.
Art. 20 „ Roszczenia alimentacyjne między krewnymi lub powinowatymi podlegają prawu ojczystemu osoby uprawnionej do alimentacji”.
Ar.21 „ Roszczenia matki przeciwko ojcu dziecka nie pochodzącego z małżeństwa, związane z poczęciem i urodzeniem się dziecka, podlegają prawu ojczystemu matki”.
Jeżeli osoba której obywatelstwo - na podstawie 20,21 - rozstrzyga o właściwości prawa, jest bezpaństwowcem, w miejsce prawa ojczystego należy brać pod uwagę prawo miejsca zamieszkania osoby, o którą chodzi. Art3
Art.7 W braku miejsca zamieszkania bezpaństwowca lub gdy jego miejsce zamieszkania nie można ustalić, stosuje się prawo polskie.
Art.2 W wypadku podwójnego lub wielorakiego obywatelstwa osoby, o którą chodzi, postępować należy ze wskazówkami w 2 ppm.
Nie ulega wątpliwości że norma z art. 20 przewiduje właściwość każdoczesnego statutu alimentacyjnego.
W razie zmiany statutu - nowy statut stanowić będzie podstawę rozstrzygnięcia w odniesieniu do roszczeń za okres od chwili zmiany statutu i obowiązku przyszłych świadczeń alimentacyjnych.
Art.21 - chodzi tu o roszczenie związane z poczęciem i urodzeniem dziecka, zasadniczo o właściwości prawa powinno decydować powiązanie z chwili urodzenia się dziecka lub wyjątkowo z chwili orzekania, jeśli sprawa dotyczy roszczeń związanych z poczęciem dziecka i jest rozstrzygana przed urodzeniem się dziecka.
Ustawa ppm nie reguluje wyraźnie właściwości prawa do oceny roszczeń alimentacyjnych opartych na węźle małżeństwa.
Rozstrzygnięcie powinno zależeć od tego czy chodzi o roszczenie w czasie trwania małżeństwa czy po jego rozwiązaniu.
Art.17,18,16.
Wątpliwości budzi przynależność roszczeń alimentacyjnych opartych na węźle przysposobienia.
Bądź analogia z 20, bądź zastosowanie statutu adopcyjnego z 22.1.
Wydaje się lepsze drugie rozwiązanie z 22.1
Polska jest stroną multilateralnej Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzoną w Nowym Jorku 20 czerwca 1956.
Ułatwia dochodzenie roszczeń alimentacyjnych za granicą bez względu na rodzaj podstawy roszczenia.
Zawiera jedynie wskazówkę: „ przy rozstrzyganiu wszelkich spraw o alimenty oraz wszelkich kwestii wynikających w związku z tym, należy stosować prawo Państwa, do którego należy zobowiązany, wyłącznie z przepisami międzynarodowego prawa prywatnego tego państwa” ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz