Wykład 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład 2 - strona 1 Wykład 2 - strona 2

Fragment notatki:


Współczesne systemu strojowe zajęcia 2 Im stabilniejsza konstytucja, im mniej zmian tym lepiej.
USA posiada najstarszą nadal funkcjonującą konstytucję. Ma 27 poprawek - nowelizacji.
Modele:
XIX wiek Europa - oktrojowanie, czyli nadawanie konstytucji. Była aktem dobrodziejstwa monarchy wobec poddanych.
Konstytucja Watykanu oktrojowana przez Jana Pawła II w 2001.
Norwegia - oktrojowanie bez referendum.
Arabia Saudyjska - oktrojowanie w 2003.
Reprezentacja narodu powinna nadawać konstytucję - przyjęcie konstytucji przez konstytuantę. Jej zadaniem jest tylko uchwalanie konstytucji. Nie zajmuje się tym czym zajmuje się na co dzień parlament i to je różni.
XX wiek:
1958 Francja - przyjęto konstytucję V Republiki Francuskiej ze świadomym pominięciem parlamentu - uchwalił on wcześniej, że zrzeka się prawa do uchwalania konstytucji. Uchwala ją rząd z De Gaulle'em na czele.
1993 Rosja - Przyjęcie konstytucji przez samego prezydenta B. Jelcyna. Ostatecznie decydowało referendum - jest to pewien sposób legitymizacji konstytucji. Sprawdzenie czy naród zgadza się na przyjęcie i obowiązywanie konstytucji.
Niemcy uchwalają konstytucję bez referendum.
Republika Czeska. Czesi nie przyjęli konstytucji w referendum a mimo to obowiązuje.
Proces zmiany konstytucji:
Twórcom zależy na stworzeniu aktu wiekopomnego - aby konstytucja była długowieczna.
Jest tak tworzona aby zniechęcić do zmian.
Prekursorem - USA. Konstytucja USA zakłada, że aby zmienić konstytucję wniosek taki musi być przyjęty w jednobrzmiącej formie w 2 izbach w przewadze ⅔ głosów - takie wyjście eliminuje 70% wszelkich prób dokonywania zmian.
1999 Finlandia. Aby zmienić konstytucję jednoizbowy parlament (Eduskunta) musi przyjąć ustawę zmieniającą większością ⅔ głosów. Przyjęcie tej ustawy zakłada rozwiązanie parlamentu i zarządzenie nowych przedterminowych wyborów. Zmiana dojdzie do skutku, gdy nowa Eduskunta uchwali większością ⅔ głosów wybór nowego parlamentu - jest to nieformalne referendum.
Polska. Rozdział 1, 2 i 12 jest szczególnie chroniony. Na początku jest organizowane referendum w sprawie zmiany konstytucji. Skomplikowanie procedur nie idzie w parze z hierarchią konstytucji.
Proklamowanie niezmienności konstytucji:
Grecja 1854 i Meksyk(USA) 1917 - w konstytucji można zmienić wszystko za wyjątkiem całej konstytucji. (jednak obie zostały zmienione)
Postanowienia niezmienne - klauzule niezmienne. Niezmienność oznacza związanie rąk wtórnemu ustawodawcy konstytucyjnemu.
Art. 89 V Republiki Francuskiej - republikańska forma państwa nie podlega rewizji. Pojawia się problem interpretacji klauzuli niezmiennej. Republika w języku francuskim oznacza demokrację. Pojawia się dylemat jaką treść norm zawiera konstytucja, czy republika ma być rozumiana dosłownie, czy nie. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz