Wycena wartości elementów środowiska-projekt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wycena wartości elementów środowiska-projekt - strona 1 Wycena wartości elementów środowiska-projekt - strona 2 Wycena wartości elementów środowiska-projekt - strona 3

Fragment notatki:

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA WROCŁAW WYDZIAŁ GÓRNICZY PROJEKT NR 3
Temat : Wycena wartości elementów środowiska. Arboretum w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu
Cel projektu.
Celem projektu jest wycena wartości elementu środowiska jakim jest arboretum.
Arboretum.
Arboretum (encyklopedia) - teren na którym uprawiane są głownie drzewa i krzewy. Wchodzi w skład ogrodu botanicznego lub istnieje jako osobna placówka.
Lokalizacja.
Arboretum znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Rys mapa ogólna
Rys historyczny.
Historia Arboretum to historia Ogrodu Botanicznego i datuje się ją od 1811.r. . Łączy się ona ściśle z historią powstałego wówczas Uniwersytetu Wrocławskiego. Na założenie Ogrodu Botanicznego przeznaczony został teren po fortyfikacjach zburzonych w 1807.r. z polecenia Napoleona. Teren ten położony był w sąsiedztwie dawnego grodu książęcego i siedziby pierwszego biskupstwa na tzw. Ostrowiu Tumskim. Podczas II wojny światowej drzewostan Ogrodu Botanicznego został zniszczony w 50%, rośliny zielne prawie całkowicie a kolekcje szklarniowe uległy całkowitej zagładzie. Po wojnie Ogród Botaniczny został odbudowany i jest systematyczni rozbudowywany do dziś.
Charakterystyka ekologiczna.
Obszar.
Ogród Botaniczny zajmuje obszar około 7,4ha z czego ca 1ha przypada na arboretum i około 1,5ha na dział systematyki roślin gdzie są krzewy.
Teren.
Teren w zasadzie jest płaski, urozmaicony w środku korytem dawnej łachy Odry. Starorzecze dzieli Ogród łagodnym łukiem na dwie części i obecnie ma wygląd wydłużonego stawu o dość wysokich brzegach.


(…)

… gleby brunatne wytworzone z osadów aluwialnych. Mniejszy obszar zajmują czarne ziemie; występują także antropogeniczne.
Charakterystyka kolekcji.
Flora.
Drzewa i krzewy (oko 950 taksonów) rozmieszczone są na terenie całego Ogrodu. Wiele z nich rośnie w dziale systematyki roślin, reprezentując poszczególne rodziny państwa roślinnego. Najwięcej gatunków skupionych jest w Arboretum, które utrzymane…
… naukowo-badawcza Arboretum obejmuje badania podstawowe jak też różne dziedziny botaniki stosowanej. Prowadzone są badania z zakresu aklimatyzacji, zasięgu występowania gatunków drzew i krzewów, taksoni i karpologii (Saxi fraga, Geranium, Erodium). W Ogrodzie prowadzone są wykłady monograficzne z zakresu kultur tkankowych, podstaw technik ogrodniczych a także zajęcia dydaktyczne z botaniki stosowanej…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz