sprawozdanie z ogrodu botanicznego Kraków

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
sprawozdanie z ogrodu botanicznego Kraków - strona 1 sprawozdanie z ogrodu botanicznego Kraków - strona 2 sprawozdanie z ogrodu botanicznego Kraków - strona 3

Fragment notatki:


"Najstarszym w Polsce ogrodem botanicznym powstałym w 1783 roku z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej. Pierwszym dyrektorem muzeum był Jan Jaśkiewicz, za jego czasów obszar ten był zagospodarowany jako ogród francuski z roślinami leczniczymi oraz ozdobnymi. Ogród był stopniowo powiększany, w latach pięćdziesiątych XX wieku uzyskał swą obecną powierznię 9,6 ha. „Victoria” jako najstarszy kompleks szklarniowy powstał 1787 roku, a około stu lat później wybudowano palmiarnię, a kolejną po kolejnym stuleciu powstała niska cieplarnia „Holenderka” ze zbiorami storczyków. "
"Wygląd i specyfika: obok zielonych liści asymilacyjnych, posiada też liście przekształcone w kubki, które służą za mieszkanie dla symbiotycznych mrówek, ale stanowią też miejsce, gdzie roślina umieszcza swoje korzenie. Niezwykłe to miejsce dla korzeni, ale jest to roślina nie ukorzeniona w glebie, ale żyjąca na innych roślinach (epifit), przy tym nie jest pasożytem. Posługuje się innymi roślinami dla zapewnienia sobie miejsca w dżungli, gdzie jest dostateczne naświetlenie"


(…)

… samicę kleszcza pospolitego ( stąd nazwa: kleszczownia). Zastosowanie: W medycynie olej rycynowy jest stopowany przy zwalczaniu zaparć. Maści i pasty, których jest składnikiem używa się m.in. przy leczeniu wrzodów skóry i oparzeń. W przemyśle kosmetycznym używany jest do produkcji delikatnych mydeł, a kremom nadaje śnieżnobiały kolor. Jest też składnikiem szminek i błyszczyków, ze względu na najbardziej błyszczący olej roślinny. Pielęgnuje włosy, brwi, rzęsy i paznokcie. Euphorbiaceae Acalypha hispida Pokrzywiec szorstkowłosy Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida),roślina z gatunku wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Nazwa rodzajowa nawiązuje do zewnętrznego pokrewieństwa do pokrzyw ,jednak pokrzywce są z nimi dość odlegle spokrewnione, a ich włoski nie są parzące. Roślina ta może być rodzaju…
… biblijną”, zmianka o niej znajduje się w Księdze Jonasza, „A Pan Bóg sprawił, że krzew rycynusowy wyrósł nad Jonaszem po to, by cień był nad jego głową i żeby mu ująć jego goryczy” (Jon 4, 6-7). Prawdopodobnie w czasach greckich uprawa rącznika dotarła do Persji, Indii i stamtąd do Chin. W nowożytnej Europie do oficjalnej medycyny został zaliczony w 1788 r., kiedy to olej rycynowy został dopuszczony…
…”), Władysław Szafer. Obecnie jest nim prof. dr hab. Bogdan Zemanek.
W swojej kolekcji ma ok 6 tysięcy gatunków roślin w tym 87 prawnie chronionych, 37 zagrożonych, 6 reliktów i 5 endemitów. Przy ogrodzie działa muzeum, które w swych zbiorach posiada około 5 tysięcy okazów dendrologicznych (fragmentów pni, próbek drewna i krzewów), karpologicznych (okazów owoców i nasion) oraz okazów mokrych czyli roślin…
… produkowane jest mydło mydło, natomiast same nasiona są powszechnie spożywane w Japonii (po uprażeniu), w Chinach przysmakiem jest ich wnętrze. Ciekawostki: Chińczycy uważają go za drzewo święte. Ich religia głosi bowiem, że sok znajdujący się w liściach miłorzębu posiada nadzwyczajną moc dającą nieśmiertelność. Od setek lat mnisi taoiccy sadzili je wokół swoich klasztorów i świątyń. Nazywany…
…, ale w pewnym sensie też rośliną mięsożerną (karniworem). Chętnie dojada to, co mrówki przywloką ze swoich polowań, a także martwe mrówki pozostawione w kubku. Tak więc, łącznie z pewna ilością asymilatów produkowanych w zielonych liściach, pewną ilością soli mineralnych zawartych w pyłach i rozpuszczonych w wodzie, oraz substancjami białkowymi pozostawianymi przez mrówki, roślina radzi sobie doskonale bez…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz