Wybuchy pyłu węglowego - sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 2933
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

WYBUCHY PYŁU WĘGLOWEGO
1. Wyznaczanie najmniejszego stężenia wybuchowego pyłu węglowego. W doświadczeniu wykorzystaliśmy 4 próbki pyłu węglowego o masach: m1=1000 mg
m2= 200 mg
m3= 100 mg
m4= 3500 mg
W przypadku 3 pierwszych próbek nastąpił wybuch. Natomiast przy masie 3500 mg (próbka nr 4 ) wybuch nie nastąpił. Tą ilość pyłu przyjęliśmy jako graniczną i obliczyliśmy najmniejsze stężenie wybuchowe pyłu: V-objętość cylindra pomiarowego 2. Skład bezpiecznej mieszaniny pyłu węglowego z pyłem kamiennym.
Ilość pyłu kamiennego przy której nie powinien nastąpić wybuch pyłu:
nop -zawartość części niepalnych stałych w pyle suchym, wystarczająca do zabezpieczenia przed przenoszeniem wybuchu; dla pokładu metanowego 80%
no -zawartość części niepalnych w suchym pyle węglowym, odczytana z krzywej cechowania; dla wsp. K=74000 wynosi 10%
m -masa pyłu węglowego
Masa pyłu kamiennego dla 3500 mg pyłu węglowego wynosi 12250 mg.
Po zmieszaniu 12250 mg pyłu kamiennego z 3500 mg pyłu węglowego wybuch nie nastąpił, czyli masa pyłu kamiennego została prawidłowo obliczona.
3. Ciśnienie wybuchu pyłu przy granicznym stężeniu wybuchowym W trakcie wybuchu 25 mg pyłu węglowego zmierzono ciśnienie wybuchu wynoszące 1 · 105 Pa.
4.Zawartość CO w gazach powybuchowych.
Zawartość CO zmierzono rurką wskaźnikową na której odczytano wielkość stężenia CO, która wynosiła 0,002 mg/m3.
Wnioski:
Wybuchy gazów i pyłu węglowego należą do zasadniczych zagrożeń w górnictwie węglowym. Wybuchowość pyłu węglowego można badać bezpośrednio w wyrobiskach górniczych lub w laboratoriach.
Mówiąc o problemie wybuchowości pyłu węglowego, mamy na myśli te frakcje rozdrobnionego węgla, które biorą udział w wybuchu. W rezultacie długoletnich badań za pył węglowy, z punktu widzenia jego wybuchowości, przyjęto ziarna węgla, które przechodzą przez sito w wymiarze oczek równy 1x 1[mm]. Pył węglowy powstaje w kopalni podczas urabiania, ładowania i transportu. Ponadto duże ilości pyłu węglowego powstają również przez zgniatanie węgla wskutek ciśnienia górotworu. Zjawisko wybuchu pyłu węglowego polega na gwałtownym spalaniu gazów - „części lotnych”, wydzielających się z pyłu węglowego przy jego ogrzaniu. Zdolny do wybuchu jest pył węglowy z pokładu, w którym na obszarze górniczym zakładu górniczego stwierdzono zawartość części lotnych wyższą niż 12% w bezwodnej, bezpopiołowej substancji węglowej.

(…)

… górotworu. Zjawisko wybuchu pyłu węglowego polega na gwałtownym spalaniu gazów - „części lotnych”, wydzielających się z pyłu węglowego przy jego ogrzaniu. Zdolny do wybuchu jest pył węglowy z pokładu, w którym na obszarze górniczym zakładu górniczego stwierdzono zawartość części lotnych wyższą niż 12% w bezwodnej, bezpopiołowej substancji węglowej. Podstawowymi warunkami możliwości powstania wybuchu pyłu węglowego jest wytworzenie się obłoku pyłowego o stężeniu wybuchowym oraz zapłon tego obłoku. Przy wybuchu pyłu węglowego czoło podmuchu wyprzedza zawsze płomień. Jednym ze skutecznych sposobów zwalczania rozwoju wybuchu pyłu węglowego jest utrzymywanie w pobliżu miejsc możliwego zainicjowania wybuchu stref opylanych pyłem kamiennym. Pył kamienny ma również zastosowanie w zaporach do hamowania wybuchu pyłu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz