Wybuch 2 - sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wybuch 2 - sprawozdanie - strona 1 Wybuch 2 - sprawozdanie - strona 2 Wybuch 2 - sprawozdanie - strona 3

Fragment notatki:

BHP WYBUCHY PYŁU WĘGLOWEGO
WYKONALI:
WSTĘP:
Wybuchy gazów i pyłu węglowego należą do zasadniczych zagrożeń w górnictwie węglowym. Wybuchowość pyłu węglowego można badać bezpośrednio w wyrobiskach lub w laboratoriach. Wyniki badań różnią się jednak bardzo od siebie. Najlepsze wyniki dają doświadczenia na dużą skalę prowadzone w chodnikach o wymiarach i oporach zbliżonych do rzeczywistych.
Możliwość wybuchu pyłu węglowego uzależnione jest od szeregu czynników:
- wybuchowość pyłu węglowego
- lotność pyłu węglowego
- stopień rozdrobnienia pyłu węglowego - granice wybuchowości pyłu węglowego
inicjał wybuchu
warunki dyspersji zasięg zapylenia wyrobisk i rozmieszczenie pyłu węglowego w wyrobiskach
obecność metanu w powietrzu
warunki wyrobisk
W rezultacie długoletnich badań za pył węglowy , z punktu widzenia jego wybuchowości , przyjęto ziarna węgla , które przechodzą przez sito o wymiarze oczek równy 1x1 mm.
Pył węglowy powstaje podczas urabiania, ładowania i transportowania. Ponadto duże ilości pyłu węglowego powstają również przez zgniatanie węgla wskutek ciśnienia górotworu.
Zjawisko wybuchu pyłu węglowego polega na gwałtownym spaleniu gazów - „części lotnych”, wydzielających się z pyłu węglowego przy jego ogrzaniu.
Zdolny do wybuchu jest pył węglowy z pokładu , w którym na obszarze górniczym zakładu górniczego stwierdzono zawartość części lotnych wyższą niż12 % w bezwodnej , bezpopiołowej substancji węglowej.
Podstawowymi warunkami możliwości powstania wybuchu pyłu węglowego jest wytworzenie się obłoku pyłowego o stężeniu wybuchowym oraz zapłon tego obłoku. Lokalny wybuch (np. metanu) powoduje silny podmuch powietrza , który może wznieś zalegający w wyrobisku pył węglowy , tworząc obłok pyłu o stężeniu wybuchowym. Równocześnie płomień lokalnego wybuchu może łatwo zapalić obłok pyłowy, który nazywamy obłokiem pierwotnym. Spalanie się pyłu powoduje nagłe wywiązanie się energii cieplnej . Produkty spalania cząstek węgla mają wysoką temperaturę, w wyniku czego rozprężają się , co z kolei wznosi następny obłok pyłu węglowego. Jeżeli w wyrobisku zalega w dostatecznej ilości lotny pył węglowy , opisane zjawisko przybiera charakter ciągły i wybuch pyłu węglowego może się rozwijać.


(…)

… węglowego przy jego ogrzaniu.
Zdolny do wybuchu jest pył węglowy z pokładu , w którym na obszarze górniczym zakładu górniczego stwierdzono zawartość części lotnych wyższą niż12 % w bezwodnej , bezpopiołowej substancji węglowej.
Podstawowymi warunkami możliwości powstania wybuchu pyłu węglowego jest wytworzenie się obłoku pyłowego o stężeniu wybuchowym oraz zapłon tego obłoku. Lokalny wybuch (np. metanu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz