To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Temat ćwiczenia:
Wybuchy pyłu węglowego
1.Wstęp
Ćwiczenie zostało wykonane na stanowisku badawczym pod digestorium z instalacją wentylacyjną odciągową.
Wyposażenie stanowiska laboratoryjnego: waga analityczna, pojemnik z pyłem węglowym, pojemnik z pyłem kamiennym, przyrząd do pomiaru najmniejszego stężenia wybuchowego pyłu, przyrząd do pomiaru ciśnienia wybuchu obłoku pyłowego.
Ćwiczenie polegało na przeprowadzeniu eksperymentalnych wybuchów pyłu węglowego w celu: znalezienia najmniejszego stężenia wybuchowego , określeniu ilości pyłu kamiennego ,który dodany do niego zapobiegnie wybuchowi oraz określenia ciśnienia wybuchu.
2.Opis prac na stanowisku
Określenie min. stężenia wybuchowego pyłu węglowego.
Ćwiczenie rozpoczęto od wyznaczenia najmniejszego stężenia wybuchowego pyłu węglowego. W tym celu użyto aparatury składającej się z cylindra o objętości 2 dm3z kulistowklęsłym dnem. Nad dnem znajduje się dysza służąca do rozpraszania pyłu podmuchem powietrza z układu pneumatycznego. W cylindrze znajdują się także dwie elektrody połączone spiralą zapłonową .Spirala ta służy jako inicjał zapłonu. Na cylindrze znajduje się ramka służąca do przyciskania kartki papieru.
Ponieważ przedział wybuchowości pyłu węglowego wynosi 501000 gr\m3 oraz objętość naczynia w którym ma nastąpić wybuch wynosi 2 dm3 ,korzystając ze wzoru na stężenie:
zw = m\ v ułożono proporcje z których wyznaczono przedział ilości pyłu węglowego dla której może nastąpić wybuch:
1.Dla min. stężenia wybuchowego:
50g\m3=x\0,002m3
x=0,1g
2,Dla max. stężenia wybuchowego:
1000gr\m3=x\0,002m3
x=2g
Z powyższych obliczeń otrzymano przedział ilości pyłu przy której może nastąpić wybuch w naczyniu doświadczalnym :100mg2g.
Przy ilości pyłu 100mg nie obserwuje się zapłonu pyłu a więc jest to najmniejsze stężenie wybuchowe.
Doświadczenie rozpoczęto od ilości pyłu równej 1g . Określone naważki pyłu umieszczano w przyrządzie i przeprowadzano kolejne próby aż do uzyskania zapłonu. Dla ilości 0,1g nie nastąpił wybuch(kartka na cylindrze nie uległa uszkodzeniu).Następnie naważka pyłu wynosiła 1g ,przy tej ilości pyłu nastąpił wybuch. Czyli min. ilość pyłu przy której zachodzi wybuch to 1g, a więc min. stężenie wybuchowe wynosi : zmin=1g\2dm3 czyli 500g\dm3.
2.2.Pomiar ciśnienia wybuchu pyłu węglowego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)