Wybrane koncepcje człowieka i teorie osobowości

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wybrane koncepcje człowieka i teorie osobowości - strona 1

Fragment notatki:

Wybrane koncepcje człowieka i teorie osobowości. Freud - podejście psychoanalityczne. Większość naszych zachowań motywacyjnych jest nieświadoma np.: poczucie bezpieczeństwa. Podejście behawiorystów - silniejsza motywacja jest wówczas gdy jest większa potrzeba do zaspokojenia. A. Maslow - podejście humanistyczne - potrzeby niedoboru np.: "jestem głodny!" Mają charakter fizjologiczny. Potrzeba wzrostu np.: "chciałbym być lepszy." - jest to potrzeba samourzeczywistnienia, samorozwoju.
Wybrane zagadnienia teorii osobowości - łączy psychologię ogólną z elementami psychologii społecznej. Osobowość - jak wytłumaczyć względną stałość zachowań jednostki. Teoria cech - wszyscy ją mają , jedni w większym stopniu, inni w mniejszym. Cecha jest to coś co nas wyróżnia na tle otoczenia, ale jest to coś co też łączy nas z tym otoczeniem. Poziom tej cechy przejawia się u różnych ludzi w różnym stopniu. Jaka jest ich geneza ? Hipokrates twierdził, że ciało człowieka składa się z części twardych i płynnych, z których te ostatnie odgrywają najważniejszą rolę. Są to następujące ciecze: śluz, krew, żółć żółta, żółć czarna. Od wzajemnego powiązania i proporcji tych cieczy zależą nie tylko choroby, ale i temperament człowieka. W zależności od proporcji tych płynów jest się flegmatykiem, albo melancholikiem, albo sangwinikiem. Pomysł konstytucjonalistów (najstarszy był Hipokrates ) - wymyślili oni że ludzie dzielą się na:
flegmatyk (przewaga śluzu)
sangwinik (przewaga krwi)
melancholik (przewaga czarnej żółci)
choleryk (przewaga żółtej żółci)
W. Sheldon - ludzie różnią się budową ciała i zachowaniem. Rzeczą bezsporna jest fakt iż człowiek powstaje z zarodka, a zarodek ma trzy listki:
- endodermę
- mezodermę - ektodermę Proporcje między tymi listkami kształtują osoby:
1. Temperament wiscerotoniczny (przewaga składnika endomorficznego). Cechy fizyczne - przewaga układu pokarmowego i innych układów wewnętrznych. Ludzie otyli, o krótkim karku, dużym brzuchu i cienkich kończynach. Cechy psychiczne - upodobanie do jedzenia i wygody, towarzyskość i łatwe nawiązywanie kontaktów społecznych, tolerancja, życzliwość. Osobnicy ci lubią dzieci i rodzinę. Typ endomorficzny Sheldona to osobowość towarzyska, o pogodnym nastroju, ekstrawertyk o dużej potrzebie aprobaty.
2. Temperament somatotoniczny (przewaga składnika mezomorficznego). Cechy fizyczne - przewaga mięśni, kości i tkanki łącznej. Potężna, muskularna i atletyczna budowa ciała, stanowcza postawa i ruchy. Cechy psychiczne - aktywny, energiczny, żądny władzy, pewien siebie i odważny, auczuciowy, agresywny, wytrzymały na ból. Charakteryzuje go bezpośredni sposób bycia. Lubi ćwiczenia fizyczne i sport. Typ mezomorficzny charakteryzuje się fizyczną aktywnością, potrzebą dominowania, bezpośrednim sposobem bycia, brakiem wrażliwości psychicznej.

(…)

…, akceptuj świat, bądź realistą, a najlepiej optymistą, nie koncentruj się na ludziach, tylko na problemach, wież w siebie, nie czekaj na innych, rozwijaj się sam, myśl w kategoriach makro".
Rozwój - to jest przekroczenie siebie (mistyczne przeżycie - zachód słońca), staraj się być twórczy, staraj się wzbogacać swoje życie o nowe doświadczenia. Najważniejsze jest to jak ja patrzę na siebie. Źródłem nagród…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz