Wstęp do psychologii zdrowia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1092
Wyświetleń: 2744
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wstęp do psychologii zdrowia - strona 1 Wstęp do psychologii zdrowia - strona 2 Wstęp do psychologii zdrowia - strona 3

Fragment notatki:


Wstęp do psychologii zdrowia Zasadnicze nurty tematyczne wykładu tradycyjne i źródła psychologii zdrowia
przedmiot i obszar psychologii zdrowia
wpływ różnic indywidualnych na stan zdrowia
wzór zachowania a stan zdrowia
wpływ czynników sytuacyjnych i środowiskowych na stan zdrowia (środowisko pracy, rodzina itd.)
Charakterystyka psychologii zdrowia, jako dziedziny psychologii stosowanej dziedzina interdyscyplinarna dyscyplina pozytywna - koncentruje się na "dobrym, konstruktywnym" nie na tym, co chore. Podstawowe pojęcie psychologii pozytywnej, dobrostan, zdrowie. nauka stosowana , pragmatyczna - zrodziła się w USA, gdzie żadna nauka nie "przeżywa" jeśli nie jest przekładana na praktykę społeczną. Joseph D. Matarazzo (1980, 1982) " Psychologia zdrowia to całokształt specyficznego oświatowego, naukowego i profesjonalnego wkładu psychologii jako dyscypliny do promocji i utrzymania zdrowia, zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, rozpoznawania etiologicznych i diagnostycznych korelatów zdrowia, choroby i zbliżonych dysfunkcji, a także do analizy i optymalizacji systemu opieki zdrowotnej i kształtowania polityki zdrowotnej "
Trzy obszary psychologii zdrowia promocja zdrowia - wiodący obszar psychologii zdrowia, oddziaływanie w kierunku ludzi zdrowych, nawet nie zagrożonych chorobą, ale zainteresowani są rozwojem swoich zasobów psychicznych, fizycznych, komunikacji, asertywności, twórczego myślenia itd. Co robić aby ludzie nie zachorowali. prewencja chorób - zapobieganie chorobom, które zagrażają, projekty obejmujące grupy ryzyka. kliniczna psychologia zdrowia - problematyka chorych somatycznie. Osoby już zachorowały, psychologowie pracują z nimi podczas i/lub po hospitalizacji. - W Polsce psychologia zdrowia wywodzi się z tej grupy.
Shelley Taylor : " Psychologia zdrowia to dział psychologii zajmujący się poznaniem wpływu czynników psychologicznych na to, że ludzie pozostają zdrowi, określeniem ich znaczenia w powstawaniu chorób oraz ich roli w kształtowaniu zachowania ludzi, kiedy zachorują. "
Geneza psychologii zdrowia w zakresie orientacji opieki zdrowotnej badania epidemiologiczne, pierwsze narodowe programy promocji zdrowia i prewencji chorób Przemiany w zakresie orientacji opieki zdrowotnej: Pierwsza rewolucja zdrowotna , 1880-1950 , poprawiła się jakość wyżywienia, wzrost odporności na choroby (zwłaszcza na choroby zakaźne), poprawa warunków mieszkaniowych, zwiększenie dostępności dobrych mieszkań, budowa osiedli, upowszechnienie wodociągów i kanalizacji (wzrost czystości), szczepienia ochronne (dynamiczny rozwój odkryć o bakteriach, wirusach), nowe leki, antybiotyki ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz