Wstęp do prawa europejskiego-definicje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wstęp do prawa europejskiego-definicje - strona 1

Fragment notatki:

Pracownik - osoba wykonująca pewne uzasadnione gospodarczo i mające wymierną wartość czynności na rzecz i pod kierownictwem innej osoby, otrzymująca za to wynagrodzenie.
Usługa - jest to pewna czynność wykonywana jednorazowo na rzecz innej osoby o charakterze trans granicznym. Usługa to nie tylko świadczenie ale i odbiór świadczenia ( orzeczenie Cowen) Formuła Dassonville - środkiem o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych jest środek państw członkowskich, który w sposób bezpośredni, pośredni, rzeczywisty lub choćby potencjalny wpływa na handel wewnątrz wspólnoty.
Formuła Keck - środkiem o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych jest tylko taki środek państwa członkowskiego, który w sposób dyskryminujący wpływa na towary pochodzące z innych państw członkowskich. Środkiem o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych jest taki środek państw członkowskich, który dyskryminująca wpływa na handel wewnątrz wspólnotowy.
Wymogi imperatywne - upoważniają państwo do wprowadzenia pewnych ograniczeń swobody…, odwołując się do naruszenia szeroko pojętego zdrowia publicznego, bezpieczeństwa publicznego, porządku publicznego, ochrony konsumenta, itp.
Bezpośrednia stosowalność normy prawa wspólnotowego- bezpośrednio obowiązują i powinny być bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich wszystkie wiążące normy prawa wspólnotowego zawarte we wszystkich źródłach prawa wspólnotowego. Odpowiedzialność odszkodowawcza państwa - przesłanki:
* rażące naruszenie norm prawa wspólnotowego
*powstanie szkody po stronie jednostki
* związek przyczynowo-skutkowy miedzy norma a powstałym skutkiem
Praw dochodzić można przed sadem krajowym
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz