Współczynnik przenikania ciepła komponentów budowlanych (przegród). Sposób obliczeń. Przegroda jednowarstwowa, przegroda wielowarstwowa. Wyznaczenie niezbędnej grubości warstwy izolacyjnej przy znanym współczynniku przenikania ciepła przegrody i podanej docelowej jego wartości.
Rodzaje Przegród:
• Jednowarstwowa - zbudowana z jednego materiału
• Jednorodna cieplnie - ma takie same własciwosci fizyko-chemiczne ; warstwa jednorodna cieplnie to warstwa o stałej grubosci i o własciwosciach cieplnych jednorodnych lub takich, które można uznac za jednorodne.
• Wielowarstwowa - przegroda składająca się z wielu warstw o różnej grubości i właściwościach cieplnych np: (tynk, cegła, suporex, styropian itp)
Współczynnik przenikania ciepła U okresla własciwosci cieplne przegrody.
U = 1 /RT [W/m2K]
Przegrody jednowarstwowe RT= Rsi + R + Rse, m2K/W
Przegrody wielowarstwowe RT= Rsi + SRi + Rse, m2K/W
Rse - opór przejmowania ciepła po stronie zewn. przegrody Rsi - opór przejmowania ciepła po stronie wewn. Przegrody Ri - opór przewodzenia ciepła i-tej warstwy przegrody
Jeżeli przegroda jest przegroda wewnetrzna, to przyjmujemy po jej obydwóch stronach Rsi, Dotyczy to również stropu pod nieogrzewanym poddaszem lub stropu nad piwnica.
Opór cieplny warstwy jednorodnej R = d / , m2K/W
d - grubosc warstwy [m],
- współczynnik przewodzenia ciepła [W/mK]
Współczynnik przewodzenia ciepła dla różnych materiałów podawany jest dla warunków wilgotnych lub średniowilgotnych.
W przypadku gdy wilgotność wzgledna w pomieszczeniu nie przekracza 75% do obliczen przyjmowac należy warunki średniowilgotne.
Warstwa powietrzna jako element przegrody budowlanej
• Niewentylowana warstwapowietrza (tabela w PN) • Słabo wentylowana warstwa powietrza (wg wzoru z PN) • Dobrze wentylowana warstwa powietrza (nie uwzględniamy dalszych warstw, 2 x Rsi)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)