Współczesne teorie handlu międzynarodowego- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 938
Wyświetleń: 3227
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne teorie handlu międzynarodowego- opracowanie - strona 1 Współczesne teorie handlu międzynarodowego- opracowanie - strona 2 Współczesne teorie handlu międzynarodowego- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Współczesne teorie handlu międzynarodowego
Przez współczesne teorie handlu międzynarodowego rozumiemy teorie sformułowane w 2 połowie XX w i początku XXIw. Współczesne teorie handlu międzynarodowego dzielimy na 2 grupy:
to teorie tłumaczące rozwój współczesnego handlu międzynarodowego zgodnie z logiką teorii klasycznej oraz teorii neoklasycznej
to teorie uzupełniające ekonomię klasyczną o nowe elementy
I grupa to teorie postklasyczne wyróżniające 3 szkoły myślenia:
szkoła poszukująca rozwiązań w realniejszym ujęciu kosztów produkcji. Możemy w tej szkole wyróżnić:
teorię kosztów realnych. Ta teoria powstała w połowie XX wieku i w teorii tej zasadniczą uwagę skierowano na pieniężne ujęcie relacji nakładów (do tej pory mówiono tylko, że nakłady pracy decydują o kosztach). W teorii kosztów realnych uwzględniono nie tylko nakłady pracy, ale różnice w płacach i różnice w kursach walutowych. Konsekwencje uwzględnienia tych różnic są następujące: gdy uwzględnia się różnice w płacach, to gdy są mniejsze nakłady to produkcja powinna być tańsza, ale gdy są mniejsze nakłady to płace są wysokie i koszty są wysokie. Kursy walutowe rosną, waluta krajowa rośnie (aprecjajcja) to produkty krajowe tracą konkurencyjność.
teoria kosztów alternatywnych. Rozwój specjalizacji międzynarodowej w produkcji i eksporcie towaru x przez kraj A oznacza konieczność rezygnacji z produkcji towaru y na rzecz importu tego towaru. Kraj A powinien się specjalizować w produkcji towarów w przypadku, których ma względną przewagę, czyli ma relatywnie niższe koszty alternatywne. Jeżeli koszty produkcji mają odzwierciedlenie w cenach to w kraju A kosztem alternatywnym produkcji towaru x jest iloraz ceny towaru x i ceny towaru y. Natomiast kosztem alternatywnym produkcji towaru y jest iloraz ceny towaru y do ceny towaru x.
szkoła dodająca do analizowanych modeli większą liczbę towarów. Ta szkoła obejmuje pogląd zakładający rozwój specjalizacji produkcji pomiędzy 2 krajami w zakresie większej niż 2 liczby produktów. Jeżeli do analizy bierze się więcej niż 2 produkty to powstaje potrzeba uszeregowania tych towarów według przewag względnych. Według tej szkoły również nakłady powinny być wyrażone w formie pieniężnej, a relacje między nakładami zależą od różnic w płacach oraz kursach walutowych. Czyli te relacje mogą być korygowane przez zmiany płac i zmiany płac i zmiany kursów walutowych. Jeżeli przy produkcji towaru x płace rosną szybciej niż wydajność pracy, wtedy eksport tego towaru staje się mniej opłacalny. Podobnie, gdy występuje aprecjacja kursu walutowego, również przyczynia się do zmniejszenia konkurencyjności eksportu. W tej teorii

(…)

… neoklasycznej, czyli teorii obfitości zasobów tzn. uwzględnia się większą liczbę czynników produkcji niż w teorii obfitości. Tutaj uwzględnia się nie tylko czynniki produkcji, ale i zasoby naturalne. W tej teorii wyróżnia się:
teorię przewagi absolutnej w zasobach naturalnych. Podstawą tej teorii jest dostępność danego kraju do rzadkich bogactw naturalnych, mineralnych (ropa naftowa, gaz ziemny, złoto, uran…
…, a to w efekcie prowadzi do obniżenia jednostkowych kosztów produkcji. Te jednostkowe koszty mogą się zmniejszać dzięki mniejszej częstotliwości przestawiania aparatu produkcyjnego, dzięki wzrostowi wydajności pracy. Te korzyści skali występują dzięki specjalizacji.
teorie podażowo-popytowe, czyli w tych teoriach poza podażą uwzględnia się tez popyt. W tych teoriach wyróżnia się 3 teorie:
teoria podobieństwa
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz