Współczesne ruchy społeczne - femistki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1232
Wyświetleń: 2485
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne ruchy społeczne - femistki - strona 1 Współczesne ruchy społeczne - femistki - strona 2 Współczesne ruchy społeczne - femistki - strona 3

Fragment notatki:

WSPÓŁCZESNE RUCHY SPOŁECZNE W EUROPIE
TEMAT 6 - FEMINISTKI I INNE RUCHY NA RZECZ RÓWNOUPRAWNIENIA
KULTUROWE SYGNALIZATORY PŁCI
Różnice biologiczne
Różnice psychologiczne
Strój podkreśla różnice w budowie ciała
Postrzeganie płci w drugim osobniku - może być ważniejsze od innych cech osobniczych
Ważne - uwyraźnianie płci osobników
Płeć kulturowa - tworzy się u osobników pod ogromną presją, ujawniającą swą obecność w przypadkach prób nieprzystosowania się do oczekiwań
Wzory odmiennych sposobów zachowania, ubioru
Już od urodzenia: chłopiec, czy dziewczynka?
Ubiór - sprawa szczególnie charakterystyczna, narzucona społecznie
Odmienne fryzury
Kobiece sukienki, męskie spodnie
Kobieta - nosząca ,,męskie” stroje w jakiś sposób sygnalizuje swoją płeć
Odmienne sposoby chodzenia, noszenia przedmiotów, mówienia - mniej asertywne kobiety są, słownictwo łagodniejsze, gramatyka, tytułowania, taniec; taniec dyskotekowy - nieodróżnialność
Wysokie obcasy kobiet, wąskie spódniczki, wypowiedzi bez agresji, płacz - zabroniony mężczyznom
Kobiety - bardziej opiekuńcze, naturalne, gotowość do współdziałania, niechęć do konkurowania
Różnice anatomiczne, fizjologiczne
Kobieta - nieinnowacyjność, konserwatyzm
POJĘCIE FEMINIZMU
Definicja feminizmu zawiera zarówno doktrynę równych praw dla kobiet i mężczyzn, jak też ideologię społecznych przeobrażeń, których celem jest nie tylko równość, ale powstanie świata, który byłby światem także dla kobiet. Gerda Lerner twierdzi, że feminizm powinien rozróżniać prawa kobiet od emancypacji. Ogólnie feminizm, jest ideologią wyzwolenia kobiet, bowiem istotą wszelkich nurtów feminizmu jest przekonanie, iż kobieta cierpi niesprawiedliwość z powodu własnej płci. Feminizm przyswoił sobie różne metody badawcze i teoretyczne koncepcje. Główną metodą feminizmu jest budzenie świadomości, a ponieważ feminizm jest nową wiedzą na temat starych problemów i rzeczy, więc wymaga ścisłego ujęcia stosunku teoria - metody. Definicje feminizmu formułowane przez feministki są zależne od ich wykształcenia, wyznawanej ideologii, czy religii, czy rasy, do której należą. ETAPY ROZWOJU RUCHÓW FEMINISTYCZNYCH (TRZY FALE)
A) Feminizm pierwszej fali (także stara fala - old wave) - określenie zjawisk i nurtów związanych z walką europejskich i amerykańskich kobiet o równouprawnienie w XIX i na początku XX wieku. Główny nurt feminizmu pierwszej fali miał charakter liberalny i stawiał sobie za cel zmiany w systemach prawnych, przede wszystkim przyznanie

(…)

… ożywienie ruchu feministycznego. Oprócz tematyki drugofalowej, wskazywały także nowe pola zainteresowania: problematykę chorób przenoszonych drogą płciową, wykorzystywanie seksualne dzieci czy równy dostęp do technologii.
Trzecia fala charakteryzuje się połączeniem myśli feministycznej z różnymi współczesnymi nurtami teorii społecznej, przede wszystkim z teorią krytyczną, poststrukturalizmem, teorią queer…
… prawnych, przede wszystkim przyznanie praw wyborczych kobietom. Nazwa "pierwsza fala" została mu nadana w latach 70. XX wieku, przez feministki określające się jako druga fala feminizmu.
Historia pierwszej fali feminizmu
Początki feminizmu pierwszej fali datowane są na koniec XVIII wieku. Jednak właściwy jego rozwój (szczególnie jako ruchu społecznego) następuje jednak w wieku XIX. Pierwsza fala feminizmu…
… przeprowadzono natomiast reformy systemu edukacji, umożliwiające dziewczynkom zdobywanie wykształcenia. Reformy te uznano za duży sukces ruchu kobiecego, objaw jego siły i potencjału. Kolejnym zadaniem jakie stawiał sobie ruch była walka o prawa wyborcze.
Walka o prawa wyborcze
Walka o prawa wyborcze dla kobiet była głównym celem ruchu feministycznego na przełomie XIX i XX wieku. Zaangażowane w nią aktywistki…
… europejskich przyznała kobietom pełne prawa wyborcze. Jako, że był to główny punkt programu ruchu feministycznego, uznaje się to za koniec pierwszej fali feminizmu. Ruch znacząco osłabł, by stać się głośnym dopiero w latach 70. XX wieku (druga fala feminizmu).
Program
Ruch feministyczny był odpowiedzią na bariery napotykane przez kobiety w społeczeństwie. Jego działaczki zwracały przy tym uwagę…
…, charakter, uroda) - nierówność
Poczucie pokrzywdzenia z tytułu płci kobiecej
Otrzymywanie mniejszych dochodów przez kobiety w 1989
Późne wprowadzenie praw wyborczych dla kobiet (w niektórych krajach kobiety nadal nie mają prawa głosu)
Mniej kobiet wybieranych do udziału we władzy
Polski parlament - aktualnie 12% kobiet
Branże, typy pracy zdominowane przez mężczyzn Płeć, jako czynnik znaczący…
… feministyczny rozszerzył więc obszar swojego zainteresowania poza sferę polityczną i gospodarczą, zajmując się także życiem osobistym, seksualnością, cielesnością czy emocjami[4].
Hasła i działalność radykalnych feministek, stały się głównym celem konserwatywnej reakcji antyfeministycznej w latach osiemdziesiątych (backlash). W latach dziewięćdziesiątych XX wieku krytycy feminizmu ukuli wobec nich pejoratywny…
… i LGBTQA, gdzie F (z ang. friends) oznacza przyjaciół takich osób, a A (z ang. allies) sprzymierzeńców w walce z homofobią lub osoby aseksualne. Istnieje trend obejmowania terminem kolejnych grup.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz