Współczesne problemy bezpieczeństwa - referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 5516
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne problemy bezpieczeństwa - referat - strona 1

Fragment notatki:

Referat został przygotowany na zajęcia z przedmiotu ergonomia. Zajęcia prowadzone są na Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej a prowadzi je prof. nadzw. dr hab. Mirosław Czapka. Dokument ma 3 strony i porusza zagadnienia takie jak: bezpieczeństwo pracy, BHP, nieprawidłowa pozycja w pracy, zespół cieśni nadgarstka, pracownicy dyskontów,.

Bibliografia:
1. http://linemed.pl/nhealth_guide/details/cld,23,id,897, 28-08-2008 08:40
2. http://www.ciop.pl/5625.html, 2010-11-17 18:54:10
3. W.M. Zawieski, Ocena ryzyka zawodowego- podstawy metodyczne,

WSPÓŁCZESNE PROBLEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACY
Poruszając temat współczesnych problemów bezpieczeństwa pracy wartałoby najpierw wyjaśnić tezę co to właściwie jest „bezpieczeństwo pracy”. Skąd wzięło się takie sformułowanie. Albowiem w każdym zakładzie pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy(BHP) każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, zlecenie czy inne. O co konkretnie chodzi !?! Wyjaśniając pojęcie BHP mamy do czynienia z: określeniem reguł i zasad jakie obowiązują w danym miejscu pracy. By wykonywać określoną czynność tak, by nie istniało ryzyko zagrożenia życia oraz byśmy wykonywali zadania z należytym spokojem i uśmiechem. Wiadomo, że złość w niczym nie pomaga, a nawet może zaszkodzić. Książkowo stwierdzając, praca powinna być wykonywana tak, aby w środowisku pracującym nie istniało nieakceptowanego ryzyka szkód. Dlatego też chcę zająć się tym tematem i opisać jakie zagrożenia mogą stanąć na drodze kariery zawodowej, a także jak ich unikać, aby pracować na miarę wymagań pracodawcy oraz naszych potrzeb. W miejscu gdzie aktualnie pracujemy możemy spodziewać się różnych typów zachowań, ze strony pracodawcy oraz kolegów, koleżanek z pracy. Poczynając od znęcania się psychicznego na pracownikach, wykorzystywaniu do określonych celów( nie tylko seksualnych) - gdy pokażemy jak wiele możemy zrobić. Pracodawca myśli, że może z pracownikiem zrobić wszystko, że jego rola nie kończy się tylko na wymaganiach określonych w zakresie obowiązków. W większości przeszłych przypadkach tak było, lecz powoli ludzie się buntują i zaczynają więcej czytać i poznawać swoje prawa, do czego mogą się posunąć by się bronić. Każdego człowieka trzeba traktować z należytą godnością, nie ważne na jakim stanowisku się znajduje. Jednostka musi znać swoją wartość i uświadamiać w tym szefa, że nie może bezkarnie nim manipulować. Wtedy pracownik będzie poświęcał się jeszcze bardziej, będzie wykonywać swoją pracę z zaangażowaniem, radością - czas będzie szybko mijał. Kolejnym zagrożeniem jest nieprawidłowa pozycja w pracy. O tym problemie możemy mówić wtedy, kiedy mamy do czynienia z pracą biurową, gdzie pracownik ciągle siedzi przy komputerze albo pozycja pracownika dyskontu spożywczego i nie tylko, gdzie cały czas trzeba stać przy kasie. Wielu z nas myśli, że zagrożenia dotyczą tylko pracowników wykonujących swój zawód w „specjalnych warunkach”. Jest to nic bardziej mylnego, biuro również może zagrażać i co całkiem poważnie. Więc jakie zagrożenia czyhają na nas w biurze. Jeśli chodzi o pomieszczenie biurowe - wbrew powszechnie panującej opinii - tutaj także, podobnie do miejsca pracy w fabryce czy na budowie jesteśmy narażeni na zagrożenia. Również w pomieszczeniach biurowych istnieje pojęcie wypadkowości, które zazwyczaj określa poślizgnięcia lub upadki na schodach. Trzeba pamiętać, że siedząc długo przy komputerze w pozycji siedzącej, do tego w pozycji zgarbi

(…)

…. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr.148, poz. 973 z 1998 r.). Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) określiła listę objawów związanych z przebywaniem w takich budynkach. Zalicza się do nich: dolegliwości alergiczne (np. zapalenie śluzówek czy astma oskrzelowa), bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nienaturalne zmęczenie, podrażnienia…
… zlecenia szefa lub organu przysyłającego prośbę, zatem szybkość i wieczne siedzenie przed monitorem nie poprawia relacji z szefem, a tylko pogarsza zdrowie. Trzeba być wydajnym pracownikiem, lecz nie kosztem zdrowia. Poza tym, poprzez niewłaściwą organizację miejsca pracy grożą nam różnego rodzaju choroby: układu mięśniowo-szkieletowego, podrażnienia skóry, zawroty głowy czy wady wzroku. W teraźniejszych czasach coraz więcej mówi się o chorobie tzw. Zespołem Ścieśni Nadgarstka, która spowodowana jest nieprawidłowym usytuowaniem klawiatury do osoby na niej pracującej oraz odległości w jakiej się znajduje od krawędzi stołu, a dotychczas choroba ta była przypisana do malarzy i pianistów. Zdaje się, że choroby układu mięśniowo-szkieletowego będą w bliskiej przyszłości chorobami cywilizacyjnymi. Z tego powodu…
… się tak, jak byśmy chcieli by nas traktowano, wtedy pracodawca powinien dostrzec jacy my jesteśmy w stosunku do niego i nas tak traktować. Nie powinno być miejsca na mobbing, czyli sytuacji, w której to pracodawca ma siłę przebicia. Trzeba wiedzieć, że ta siła przebicia nie powinna wykraczać poza obowiązki i cele zawodowe. Pracodawca nie może wyrządzać krzywdy psychicznej czy somatycznej żadnemu pracownikowi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz