Wskaźniki klasyfikacyjne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wskaźniki klasyfikacyjne - omówienie - strona 1 Wskaźniki klasyfikacyjne - omówienie - strona 2 Wskaźniki klasyfikacyjne - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wskaźniki klasyfikacyjne
Wskaźniki klasyfikacyjne (testowe) to wielkości, na podstawie których można wnioskować w sposób przybliżony o właściwościach mechanicznych gruntu.
Grunty spoiste
1. IL - stopień plastyczności. Za pomocą tego parametru można wyznaczyć stan gruntu. Oznacza się go za pomocą sondowania sondą cylindryczną, lub metodą wałeczkowania. Można wyznaczyć go również, mając dane granice konsystencji gruntu.
IL=1,25*Xsr/A*fi = (wn-wp)/(wL-wp)
Granice konsystencji
W gruntach spoistych rozróżnia się 3 konsystencje: płynną, plastyczną i zwartą. Na granicy między konsystencją plastyczną i płynną znajduje się granica płynności (wL), na granicy między konsystencją plastyczną i zwartą znajduje się granica plastyczności (wp), dodatkowo wyróżnia się jeszcze granicę skórczalności (ws). Granice te zostały wprowadzone w 1911r. Przez Atterberga.
Granica płynności wL -- rozgranicza stan płynny i plastyczny. Według metody Casagrande'a granica płynności to najmniejsza procentowa zawartość wody w gruncie, przy której bruzda wykonana w miseczce aparatu Casagrande'a zaczyna się łączyć pod wpływem 25 uderzeń o podstawę aparatu ponownie w całość, na długości 1cm i wysokości 1mm. Aby zbadać granicę płynności metodą Casagradne'a przygotowujemy najpierw pastę gruntową (namokniętą i wymieszaną nożem próbkę, po odrzuceniu większych ziaren), następnie układamy ją w miseczce aparatu tek, żeby tworzyła wklęsłą powierzchnię i zajmowała 2/3 miseczki i kończyła się równą górną linią. Następnie przecinamy ją płaskim rylcem (lub łukowym, dla gruntów niespoistych) i kręcimy korbką z prędkością 2 obrotów na sekundę. Kończymy kręcić, gdy bruzda zleje się na długości 10mm i wysokości 1mm, po czym odnotowujemy liczbę uderzeń i badamy wilgotność próbki gruntu pobranej ze środka bruzdy. Badanie to powtarzamy 5-krotnie. Po badaniu wyniki nanosi się na wykres, Następnie łączy się punkty tak, aby powstała funkcja, - z której odczytujemy wilgotność dla 25 uderzeń.
Granicę płynności można określać również dwoma innymi metodami: Wasiliewa i penetrometru stożkowego.
Granica plastyczności wp- największa procentowa zawartość wody w gruncie, mierzona w stosunku do jej suchej masy, przy której grunt rozwałkowany z kulki o średnicy 7-8mm w wałeczek o średnicy 3mm zaczyna się kruszyć. Aby zbadać tą granicę bierzemy kuleczkę z gruntu w stanie plastycznym, (jeśli jest w stanie zwartym, lub półzwartym, możemy zwilżyć) i wałeczkujemy, - po czym badamy wilgotność pękniętych wałeczków.
Granica skurczalności ws - największa procentowa zawartość wody, przy której grunt przy dalszym suszeniu przestaje się kurczyć i zmienia swą barwę powierzchni na jaśniejszą. Można ją obliczyć(wg normy PN-88/B-04481) ze wzoru:


(…)

…, tym bardziej plastyczny grunt (oznacza to dużą zdolność do odkształcania się bez zniszczenia próbki). Grunty o małej wartości wskaźnika plastyczności bardzo szybko upłynniają się.
Grunty niespoiste
1. Stopień zagęszczenia ID - jest to stosunek zagęszczenia w stanie naturalnym do największego możliwego zagęszczenia danego gruntu. Oblicza się go ze wzoru:
lub określa metodą sondowania (gdyż niemożliwe jest pobranie próbek NNS gruntu niespoistego). Polega ona na pomiarze oporu końcówek sond przy ich zagłębianiu w grunt. Rozróżnia się sondy wbijane, wkręcane i wciskane. Najpopularniejsze w Polsce są sondy wbijane. Stopień zagęszczenia określa się z ilości uderzeń młota dla uzyskania odpowiedniego zagłębienia.
W zależności od stopnia zagęszczenia rozróżnia się 4 stany zagęszczenia gruntów niespoistych:
- luźny ID ≤ 0,33…
… się ze stanem i spoistością wyznaczonymi makroskopowo (stan półzwarty, średnia spoistość)
Literatura:
E. Myśliwska „Laboratoryjne badania gruntów”
Wydział Geoinżynierii, Politechnika Wrocławska
Górnictwa i Geologii Instytut Geotechniki
Studia dzienne i hydrotechniki
Laboratorium z mechaniki gruntów
„Wskaźniki klasyfikacyjne”
Stan
Konsystencja
ws wp wl 0
0,25
0,5
1
zw
pzw
tpl
mpl
pl

zw
pl

w
stan

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz