Wprowadzenie do systemów bezpieczeństwa międzynarodowego.
1). Pojęcie bezpieczeństwa.
Początki myślenia o międzynarodowym systemie bezpieczeństwa sięgają 1648 r. Łac. Sine cura - securitas - bez obrony(stan idealny, ochrona jest zbędna), polityczna stabilność. Bezpieczeństwo jest trojakiego rodzaju potrzebą:
1. Upodmiotowiona(bezpieczeństwo kogo? Czego? - Państwa, organizacji, regionów itp.)
2. Egzystencjalna(podstawowa)
3. Złożona(subiektywna, inna w zależności od różnych czynników).
Ogólne rozumienie może być negatywne(statyczne, jako brak zagrożeń) oraz ujęcie pozytywne(dynamiczne, aktywność podmiotu na rzecz zapewniania bezpieczeństwa).
Rozumienie bezpieczeństwa w sposób subiektywny i obiektywny - tabela)
Bezpieczeństwo międzynarodowe to bezpieczeństwo zbiorowości podmiotów, zawiera w sobie efekt synergii - analizujemy wszystkie interakcje)
2). Pojęcie systemu, system jako metoda badająca Sm.
System(gr. systema - rzecz złożona) to zintegrowany wewnętrznie zbiór różnych elementów, zdolny do utrzymywania równowagi ze swoim środowiskiem.
Metoda systemowa polega na konstruowaniu modelu pojęciowego zjawisk politycznych. Modna w latach 60- tych, np. David Easthorne?
Późnie odeszło się od tego na rzecz teorii pospozytywistycznej. Stało się tak, bo metoda systemowa ma utrudnione funkcjonowanie w sm, bo tu brak hierarchii, brak też powtarzalności(są pewne prawidłowości, ale nie ma twardych praw, co się stanie, jak się ktoś zachowa), żywiołowość zmian(sm komplikują się szybciej, niż my potrafimy je zbadać).
Mimo tych trudności, metoda systemowa istnieje w sm. Model teoretyczny podejścia systemowego:
1. element, jako część składowa systemu
2. struktura(zespół sprzężeń między elementami a całością systemu)
3. interakcje(są wynikiem poszukiwania miejsca elementu w strukturze).
Kategorie analizy systemowej: wejście(gdzie środowisko oddziałuje na dany system, a więc wpływy środowiskowe), konwersja wewnątrzsystemowa(proces decyzyjny), homeostaza(utrzymywanie równowagi), wyjście(decyzja, działanie, kształtujące środowisko). Sprawność systemu jest funkcją trzech procesów: spójności wewnętrznej(wspólne interesy itp.), dostoso,,,wania do środowiska oraz z adekwatności wewnętrznej dynamiki systemu do dynamiki środowiska międzynarodowego.
Przedmiotem analizy są sm a szczególnie różne homeostaty są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi, a więc bezpieczeństwa.
Na wejście, czyli sytuację bezpieczeństwa wpływa wiele czynników:
1). Materialne
(…)
…, by niebezpieczeństwo się nie pojawiało)
- koordynacyjne(współpraca, równoważenie sprzecznych interesów)
- subordynacyjne(supremacja jednego podmiotu i eliminacja sprzeczności drogą siłową)
2. Kryterium geograficzne:
- regionalny(Liga Państw Arabskich itp.)
- ponadregionalne(NATO, OBWE)
- powszechne(ONZ)
6). Modele bezpieczeństwa międzynarodowego.
Model to konstrukcja myślowa powstała przez odwołanie się badacza…
…)nieprzewidywalność wyników akcji - system ten jest nieprzewidywalny)
Model równowagi strachu(model odstraszania nuklearnego - to wynalezienie broni jądrowej zaczęło ten system. Mechanizmem pokojotwórczym jest obawa przed zagrożeniem. Ten model jest jednak bardzo kosztowny. Cechy: (1)wysoka ideologizacja - odwoływanie się do emocji, (2)globalny zasięg)
Model neutralności(może występować w wariancie neutralności…
… i po wojnie secesyjnej były słabe). Autarkia - wynika z osobowości ideologicznych(np. Paragwaj w XIXw.) lub zacofania(Chiny i Japonia - przed rewolucją Neji)
Model global governance(globalnego sterowania, -idea . lat 90tych, akcentująca potrzebę współdziałania podmiotów państwowych i niepaństwowych na poziomie i lokalnym i globalnym. Nie istnieje całkowicie, jest modelem konsensualnym, a nie opartym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)