Wpływ wyroku karnego na cywilne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ wyroku karnego na cywilne - omówienie - strona 1 Wpływ wyroku karnego na cywilne - omówienie - strona 2 Wpływ wyroku karnego na cywilne - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wpływ wyroku i procesu karnego na postępowanie cywilne oraz wyroku i postępowania cywilnego na proces karny.
Mianowicie, zagadnienie to wynika z podstawowej zasady z zasady respektowania w prawie polskim postępowania sądowego.
Szczególne, zatem znaczenie ma związanie sądu w sprawie cywilnej wyrokiem karnym, którego moc wiążąca (tzw. moc prejudycjalna) oznacza, że ustalenia faktyczne wyroku karnego obowiązują sąd cywilny i nie mogą być w postępowaniu cywilnym obalone lub pominięte. Te ustalenia, którymi sąd cywilny jest związany z reguły nie wystarczają same przez się do dokonania pełnej oceny prawno - materialnej. Aby dokonać pełnej oceny potrzebne są często inne okoliczności, które musimy uwzględnić (uzupełnić postępowanie karne, które miało miejsce). Jaki jest zakres tego związania?
Związanie wyrokiem karnym w postępowaniu cywilnym wynika z treści art. 11 k.p.c. (zdanie pierwsze).
“ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym”.
Odnosi się to do mocy prawomocnego wyroku skazującego. Tylko wyroki skazujące - to powoduje, że sąd cywilny nie jest związany innymi orzeczeniami np. wyrokiem uniewinniającym. Art.. 59 k.k.
R e a s u m u j ą c Sąd cywilny wiąże jedynie zawarte w wyroku skazującym ustalenia, co do popełnienia przestępstwa, że taki czyn miał miejsce i ta osoba za ten czyn została skazana.. Sąd cywilny nie może dokonać odmiennej oceny i odnosi to się do wszystkich okoliczności, ale składających się na czyn faktyczny przestępstwa ( to co składa się na istotę przestępstwa) to w tym zakresie w wypadku wyroku skazującego sąd jest tym związany tzn. odnośnie elementów przestępstwa:
podmiotu, samego czynu,
przedmiotu przestępstwa.
Czyli odnośnie tych 3 elementów sąd cywilny jest związany. Natomiast nie wiążą sądu cywilnego ustalenia faktyczne dotyczące okoliczności ubocznych zawartych w wyroku.
Interpretując art. 11 k.p.c. należy dojść również do takiego wniosku, że nie może ulegać wątpliwości, że wykładnia tego art. 11 musi być ścisła, dlatego orzeczenie skazujące zapadłe w innym postępowaniu np. przed kolegiami ds. wykroczeń nie jest wyrokiem sądu, a więc orzeczenia kolegium nie są wiążące dla postępowania cywilnego. Powiedzieliśmy, że sąd cywilny jest związany wyrokiem skazującym w zakresie 3 elementów przestępstwa. I tu mamy pewne odstępstwo od zasady pozbawiającej możliwości podważenia ustaleń zawartych w sentencji prawomocnego wyroku skazującego przewiduje zdanie 2 art. 11.
“osoba, która nie była oskarżona, może powołać się w postępowaniu cywilnym na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną”.

(…)

… prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe(...)” § 2 “ kodeks postępowania karnego określa, w jakim zakresie orzeczenia sądu cywilnego nie wiążą sądu w postępowaniu karnym”
Generalnie te kwestie reguluje k.p.k. art. 8 § 2 “ w postępowaniu karnym wiążące są rozstrzygnięcia sądu cywilnego kształtujące prawo lub stosunek prawny”
Głównie chodzi tu o to najczęściej gdy prokurator prowadząc śledztwo będzie związany orzeczeniem cywilnym. Głównie chodzi o orzeczenia wydane w sprawach o prawa stanu:
ustalenie nieistnienia lub unieważnienie małżeństwa,
zaprzeczenie ojcostwa,
uznanie za zmarłego,
o przysposobieniu.

…. Jakie są wówczas relacje między tymi postępowaniami?
Gdy postępowanie cywilne i karne toczy się jednocześnie to ze względu na istniejący związek między sprawą karną a sprawą cywilną sąd może zawiesić postępowanie (art. 177 § 1 pkt 4 k.p.c.). Sąd może, to nie oznacza że musi. Bywa tak, że sąd cywilny zawiesił postępowanie a postępowanie karne wydłuża się. W związku z tym rodzi się pytanie, czy sąd cywilny może podjąć takie zawieszenie postępowania karnego? Może, bo tu jest fakultatywnie. W drugiej sytuacji, gdy postępowanie cywilne zostało wszczęte przed wszczęciem postępowania karnego. W tym wypadku kiedy związek między postępowaniem cywilnym a przyszłym postępowaniem karnym jest oczywisty, sąd cywilny stwierdza fakt zaistnienia przestępstwa. Co sąd cywilny robi? W tej sytuacji sąd cywilny zawiadamia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz