Wpływ tytoniu na płód i przyszłą matkę

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ tytoniu  na płód i przyszłą matkę - strona 1 Wpływ tytoniu  na płód i przyszłą matkę - strona 2 Wpływ tytoniu  na płód i przyszłą matkę - strona 3

Fragment notatki:


Biomedyczne podstawy rozwoju Czy palenie tytoniu w okresie ciąży szkodzi rozwojowi matki i dziecka?
Zaczynając rozważania na powyższy temat należałoby się zastanowić czy w ogóle warto palić papierosy, a może już czas zerwać z nałogiem? Uzasadnienie czy palenie tytoniu ma więcej plusów czy minusów i czy jest czymś, co przynosi ukojenie w stresujących momentach czy kryje za sobą wiele nieoczekiwanych problemów nie należy do najłatwiejszych. Ja jednak jestem zdania, że stosowanie takich używek jak tytoń nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób myślącym o zdrowym trybie życia. Moim zdaniem palenie szkodzi nie tylko przyszłej matce, ale również jeszcze nienarodzonemu dziecku. Dlaczego? Na moją odpowiedź składa się wiele czynników, a ten temat jest jednym z moich głównych rozważań po uczestnictwie w ćwiczeniach z biomedycznych podstaw rozwoju na mojej uczelni. Postaram się uzasadnić na powyższe pytania przytaczając konkretne argumenty.
Pierwszym argumentem wskazującym na to, że papieros jest szkodliwy, jest sam jego skład. W dymie papierosowym znajduje się wiele substancji szkodliwych takich jak nikotyna, która działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych i zwiększa ciśnienie w krwi, polon, radioaktywny pierwiastek, arsen, który jest stosowany jako trutka na szczury, cyjanowodór, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych. Coraz więcej młodych ludzi jest od niego uzależniona a przecież nałogowe palenie osłabia czynności narządów zmysłów takich jak czucia, słuch, wzrok, smak czy też węch.
Po drugie warto zauważyć, że palenie w okresie ciąży zwiększa ryzyko do agresywnych zachowań u potomstwa. Badania potwierdziły, że palenie w ciąży grozi wieloma powikłaniami zdrowotnymi u potomstwa, takimi jak nie tylko niską masą ciała po urodzeniu; wadami wrodzonymi; wysokim ciśnieniem krwi; problemami ze snem oraz kłopotami z nauką ale także skłonnościami do agresywnych zachowań u dzieci. Dzieci agresywne były opisywane przez matki jako skore do bicia, gryzienia, kopania, walki i znęcania się nad innymi. Okazało się, że dzieci kobiet, które w ciąży paliły częściej wykazywały agresywne zachowania, niż dzieci matek niepalących. Gdy kobiety z tej grupy wypalały ponad 10 papierosów dziennie prawdopodobieństwo, że ich dziecko będzie agresywne wynosiło 67 proc., podczas gdy dla kobiet niepalących lub palących mniej - tylko 16 proc. Związek palenia ze skłonnością potomstwa do agresji był też silniejszy w przypadku matek młodych - poniżej 21 roku życia wymuszających na dzieciach dobre zachowanie i wywodzące się z biednych rodzin.


(…)

… tytoniowego wraz z pokarmem matki. Do pokarmu przechodzi np. nikotyna, powodując u dziecka występowanie okresów niepokoju, bezsenności, wymiotów, biegunek, a także niefizjologiczne przyspieszenie pracy serca i zaburzenia krążenia. Prawdą jest, że niemowlęta wdychające dym z papierosów wypalanych przez ich matki bądź ojców, 2 razy częściej zapadają na poważne choroby układu oddechowego (zapalenia płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych). Poza tym palenie papierosów przez rodziców w istotny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka, a także przewlekłego zapalenia ucha środkowego, które jest główną przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym. Istnieją także dowody na związek palenia tytoniu z innymi poważnymi chorobami, np. białaczkami. Ponadto dzieci przebywające w środowisku dymu…
… ciężarne na płód należy uwzględnić nie tylko skrócenie czasu trwania ciąży, ale także ryzyko poronień, niską urodzeniową
masę ciała noworodków, zgon w okresie okołoporodowym oraz możliwość urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, a w okresie późniejszym występowanie chorób układu oddechowego i problemy wychowawcze. U dorosłych palenie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz