To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wpływ temperatury na ściśliwość gruntów spoistych
Badania ściśliwości gruntów wykonywane są przeważnie w temperaturze pokojowej, podczas gdy w naturze warunki obciążenia gruntów przebiegają w temperaturach zróżnicowanych. W zimie temperatura gruntów na głębokości poniżej 1,0 m od powierzchni terenu spada do ok. 0°C (rys. 9.8), w lecie zaś podnosi się do kilkunastu stopni. I podłożu budowli ze stałymi źródłami ciepła (np. kotły, kominy, składowiska odpadów) temperatura gruntu.
Z badań przeprowadzonych przez Simonsa [25] wynika, że przy obniżeniu temperatury z 21°C do 6,5°C wartość współczynnika ściśliwości a dla młodych iłów ulega zmniejszeniu o 11%. Zwykle spadek temperatury gruntu spoistego prowadzi do jego pęcznienia [40], co powoduje zmniejszenie osiadań wraz ze spadkiem temperatury.
Badania nad określeniem wpływu zmian temperatury od 20 C do 55°C na ostateczną wartość odkształceń iłów wykazały, że wraz z podwyższeniem temperatury przyrost odkształceń wynosił: dla iłów montmorylonitowych 4-10%, a dla kaolinitu 5-16% (rys. 9.9). Związane to jest prawdopodobnie z lepkością wody, przy wyższej temperaturze woda łatwiej jest wyciskana z porów przy obciążeniu próbki gruntu. Okazuje się, że wpływ rozszerzalności termicznej ma tu mniejsze znaczenie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)