WPŁYW TEMPERATURY NA ORGANIZM OSOBY TRENUJĄCEJ. Temperatura powietrza ma znaczący wpływ na organizm sportowca, co za tym idzie, ma wpływ na wszelkie sportowe wyniki każdego zawodnika. Wysoka temperatura ma duży wpływ na możliwości wysiłkowe podczas długotrwałego wysiłku.
Wysoka temperatura powietrza powoduje lekki wzrost temperatury wewnętrznej organizmu, a także zwiększone wydzielanie potu, które może wystąpić nawet wtedy, gdy wysiłek odbywa się w takim otoczeniu, w którym wewnętrzna temperatura organizmu jest utrzymana na stałym poziomie. Podwyższona temperatura ma niewątpliwie negatywny wpływ na możliwości wysiłkowe osób uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, a co jest z tym związane, ma duży wpływ na odwodnienie organizmu. Przy utracie masy ciała może nastąpić spadek wydolności, natomiast jeśli dojdzie do tego wysoka temperatura, spadek ten może być w granicach 50%. Podniesienie się temperatury do 38oC powoduje, że mechanizm termoregulacji zaczyna tracić sprawność, a przy temperaturze powyżej 39.4oC przestaje być pobudzane wydzielanie potu - mechanizm termoregulacji zostaje, a kontynuowanie wysiłku w takich warunkach może doprowadzić do hipertermii. Zdolność do pracy w różnych warunkach jest także uzależniona od płci. Kobiety lepiej znoszą gorącą wilgotną pogodę, natomiast mężczyźni suchą. Szczególnie w wysokich temperaturach wzrost produkcji ciepła, w czasie wysiłku, prowadzi najczęściej do zwiększenia tempa oddawania potu i do odwodnienia. Duże odwodnienie może także wystąpić przy względnie niskich temperaturach (zaobserwowano u piłkarzy 2 litrową utratę płynów podczas 90 minutowej gry przy temperaturze 10oC ). Poprzez podawanie płynów przed, w czasie i po wysiłku możemy zapobiegać niektórym niekorzystnym zmianom homeostazy naszego organizmu i można przez to zwiększyć wydolność. Wcześniejsze przewodnienie organizmu przed wysiłkiem może także mieć dobry wpływ na funkcje termoregulacyjne.
Objawy występujące w organizmie człowieka w wysokiej temperaturze powietrza:
-zły wpływ na układ krążenia
-występuje parności i wówczas oddawanie ciepła przez drogi oddechowe i skórę jest utrudnione, a układ termoregulacji nadmiernie obciążony - niewielki wzrost temperatury wewnętrznej organizmu -zwiększone wydalanie potu -odwodnienie -zakwaszenie - odkładanie sie kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych na skutek deficytu tlenowego -wzrost częstości skurczów serca
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)