Wpływ systemu obronnego na kształt miasta średniowiecznego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ systemu obronnego na kształt miasta średniowiecznego - omówienie - strona 1 Wpływ systemu obronnego na kształt miasta średniowiecznego - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

2. Wpływ systemu obronnego na kształt miasta średniowiecznego
Na rozwój miast w średniowieczu przyczyniły się m. In szybki wzrost ich liczby oraz ludności Miasta średniowieczne stanowiły przestrzeń zapewniającą bezpieczeństwo na wypadek wojny. W okresie WCZESNEGO średniowiecza rozwój miast odbywał się w sposób samorzutny. Rozrastały się z dawnych wsi lub powstawały jakos ośrodki rzemieślniczo-handlowe przy czym o wyborze terenu szczególną rolę decydowało zapewnienie odpowiednich warunków obronności. W XII wieku rozpoczyna się na terenie włoch i płd Francjirealizacja miast wznoszonych wg racjonalnych planów. We wczesnym średniowieczu:przy grodach powstawały podgrodzia, podgrodzia opasywane umocnieniami drewniano-ziemnymi i były one drugim elementem aglomeracji miejskiej. Trzecim składnikiem były pojawiające się w pobliżu grodu służebne osady rolnicze. Czwartym elementem był znajdujący się poza obwarowaniami otwarty targ. Typy jednostek osadniczych we Francji:
a)Ville neuve - centrum miasta w postaci klasztoru lub zamku względnie skrzyżowania ważnych dróg handlowych, na nizinach na planie sieciowym lub promienistym, na terenach górzystych układ przestrzenny dostosowany do rzeźby terenu
b) Ville enveloppée - centrum miasta w postaci zamku, klasztoru lub siedziby biskupa otoczone pierścieniami zabudowy
c)Miasto ufortyfikowane - ściśle geometrycznie zaplanowane miasta z załogą wojskową bądź miasta-warownie występujące głównie we Francji płd., będącej miejsce konfliktu interesów między koroną francuską, Anglią i książętami Tuluzy; ich mieszkańcy mieli swym "wysiłkiem gospodarczym i militarnym" wspierać władzę swojego pana. Najsłynniejszym tego typu miastem jest Carcassonne.
Rozbudowa miast średniowiecznych mogła przebiegać na kilka sposobów:
nowe części miasta powstałe poza murami były otaczane nowym pierścieniem murów, np. w Bernie (np Toruń - zamek, stare miasto, potem powstało nowe miasto i każda z tych części była od zewnątrz fortyfikowana. Oprócz tego porty i zabud sakralna)
leżące poza miastem klasztory i inne osady włączano w obręb miasta, a ich umocnienia służyły jako część fortyfikacji całego miasta(w Polsce przykładem może być Elbląg, gdzie występowały: zamek, przedzamcze, zespół klasztorno -szpitalny, a także miasto i każda z tych części miała swój własny mur (całość otoczona dodatkowo fosą
kilka samodzielnych osiedli łączono w jedną całość
wokół starej części miasta powstawału nowe dzielnicy z nowymi murami (stare rozbierano)
nowe części miasta budowano po przeciwnej stronie rzeki, przez co rozwijały się one przestrzennie niezależnie i były oddzielnie ufortyfikowane - powstawały, pod względem urbanistycznym, dwa odrębne organizmy (np Gdańsk z portem u podnóża miasta, CASTRUM (rezyd. Z grodem i podgrodziem), nowym i starym miastem, długimi ogrodami itp (patrz ćwiczenia)


(…)

… sąsiedztwie rynku sytuowano zazwyczaj kosciół parafialny. Obwarowywano nie tylko grod z podgrodziem, ale także całe miasto. Otaczano je fortyfikacjami, które z czasem doskonalono, aż rpzyjęły w późnym średniowieczu postać potężnych murów miejskich pojedynczych lub podwójnych z blankami i basztami. Główne bramy wejściowe miały szczególnie obronny charakter. Kształtowano je bardzo starannie widząc…
… na zachowanie względnie dużych fragmentów średniowiecznych murów miejskich i zabudowy "polskim Carcassonne" bywa nazywane np Chełmno …
… centralnego - wieś ulicówka formuje się w bliskim jego sąsiedztwie
BRAM- rozwój urbanistyczny zachowuje jednolity koncentryczny charakter
HILDESHEIM -położ w saksonii w plaskiej dolinie rzeki. Był to ośrodek biskupi. Powstałdrogą scalania rozrzucownych kościołów, klasztorów i związancyh z nimi osiedli. W XIII w poszczególne jednostki połączone zostały jednym murem obronnym. FLORENCJA
CARCASSONE Zabytkowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz