Wpływ kultury prawnej i politycznej oraz struktury społeczeństwa na funkcjonowanie systemu politycznego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
  Wpływ kultury prawnej i politycznej oraz struktury społeczeństwa na funkcjonowanie systemu politycznego - strona 1   Wpływ kultury prawnej i politycznej oraz struktury społeczeństwa na funkcjonowanie systemu politycznego - strona 2

Fragment notatki:

Wpływ kultury prawnej i politycznej oraz struktury społeczeństwa na funkcjonowanie systemu politycznego; Kultura prawna - aspekt ogólnie pojmowanej kultury , odnoszący się do stosunku człowieka wobec prawa . Kulturę prawną można zdefiniować jako przejawiające się w społeczeństwie , indywidualne i zbiorowe postawy wobec prawa, zarówno w rozumieniu egzekwującego sprawiedliwość aparatu, jego instytucji jak i konkretnych norm prawnych . Podstawą kultury prawnej jest postępowanie określane jako "prawe" (w przypadku jednostek) lub " praworządne " (w przypadku organizacji i państw). ogół nawyków i wartości związanych z akceptacją, oceną, krytyką i realizacją obowiązującego praw;. ogół prawnych działań symbolicznych danej zbiorowości w określonym czasie .
Kultura polityczna - całokształt indywidualnych postaw politycznych członków danego społeczeństwa . Postawy te są wyrazem uznawanych wartości, odnoszących się przede wszystkim do systemu władzy państwowej.
Od kultury politycznej danego społeczeństwa zależy stopień i charakter jego zaangażowania w politykę , gdyż to właśnie kultura polityczna reguluje stosunki między rządzącymi a rządzonymi.
Elementy kultury politycznej Element pierwszy - poznawczy - to wiedza na temat procesów i faktów politycznych. Może być ona zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy, ale często opiera się także na stereotypach. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj wiedzy może służyć jako motywacja do podjęcia aktywności politycznej. Element drugi - normatywny - składają się na niego wartości i zasady, które zdaniem członków danego społeczeństwa powinny kształtować sferę polityki. Element trzeci - oceniający - zawiera opinie i sądy wartościujące na temat instytucji życia politycznego. Element czwarty - emocjonalny - przejawia się w postawach i zachowaniach prezentowanych na scenie politycznej. Typy kultury politycznej Istnieje ścisła zależność między kulturą polityczną danego społeczeństwa a występującymi w nim formami życia politycznego. Z jednej strony kultura polityczna stwarza grunt i klimat dla funkcjonowania określonych modeli życia politycznego, z drugiej zaś sama jest kształtowana przez rzeczywistość polityczną. Mamy więc do czynienia ze swego rodzaju sprzężeniem zwrotnym. Dwaj wybitni socjologowie amerykańscy, Gabriel Almond i Sidney Verba , wyróżnili trzy typy kultury politycznej.
Typ zaściankowy charakteryzuje się małym zainteresowaniem zagadnieniami politycznymi, a w związku z tym małą aktywnością polityczną. Występuje on w społecznościach znajdujących się na niskim szczeblu rozwoju cywilizacyjnego, gdzie panuje model życia plemiennego, a rytuały magiczne dominują nad innymi formami aktywności publicznej. Wodzowie plemienia łączą w swych rękach funkcje polityczne, religijne i ekonomiczne. Społeczność taka nie jest zainteresowana utrzymywaniem stosunków ze światem zewnętrznym, a model życia plemiennego traktowany jest jako niezmienny.

(…)

… jest charakterystyczny dla społeczności o ugruntowanej tradycji demokratycznej. Powyższe trzy typy kultury politycznej Almond i Verba traktowali jako typy idealne. W realnym świecie mamy do czynienia z kulturą polityczną zawierającą - w mniejszym lub większym stopniu - elementy różnych typów idealnych. Można więc mówić o przewadze pewnego typu kultury politycznej w danym społeczeństwie, a nie o jego wyłączności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz