Woodward

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Woodward - strona 1 Woodward - strona 2

Fragment notatki:

W podejściu “oddolnym” zasadniczym przedmiotem modelowania struktury organizacyjnej jest kompleksowa i szczegółowa wizja zadań realizowanych przez przedsiębiorstwo
Tego typu podejście badawcze zapoczątkowała J. Woodward, która, wykorzystując dorobek szkoły klasycznej, wytypowała cechy strukturalne:
- liczba szczebli zarządzania, rozpiętość kierowania, stosunek pracowników na stanowiskach kierowniczych do pracowników na stanowiskach wykonawczych.
Wydzielić można następujące podstawowe modele:
- podejście sytuacyjne model biurokratycznej organizacji [Weber];
model organiczny ( cechy strukturalne - hierarchia, specjalizacja, kompetencja, interakcje poziome i pionowe, formy zleceń, autorytet)
model human relations - w zależności od stopienia jednolitości realizowanych przez nich zadań
wpływie technologii i otoczenia na struktury podejście powiązane z kontekstem do czynników tych zaliczono: powstanie i historię, własność i kontrolę, wielkość, statut, technologię, umiejscowienie, zasoby, zależność.
Struktury liniowa, funkcjonalna i sztabowa tworzą tutaj specyficzną podgrupę, ponieważ zasadzają się na określonej kombinacji występowania więzi liniowej i funkcjonalnej. Te trzy typy struktur są rozważane zwykle jako wzajemnie konkurencyjne (alternatywne).
Obserwacja aktualnych i przewidywanych tendencji w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa pozwala jednak przypuszczać, że zakres stosowania struktur wielowymiarowych będzie się stopniowo poszerzać
  Organizowanie wynika z potrzeby efektywnej i sprawnej współpracy, ponieważ działalność grupowa jest:
- bardziej wydajna i mniej kosztowna niż działanie indywidualne,
-  opłacalna z uwagi na uzyskanie obniżenia nakładów potrzebnych do osiągnięcia celów postawionych sobie przez grupę.
Celem kierownictwa jest maksymalne zaspokojenie potrzeb jednostek, przy jednoczesnym dążeniu do osiągnięcia celów wydziału czy całego przedsiębiorstwa. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz