Wojny na Dalekim Wschodzie i Morzu Karaibskim na przełomie XIX i XX wieku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 378
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojny na Dalekim Wschodzie i Morzu Karaibskim na przełomie XIX i XX wieku  - strona 1 Wojny na Dalekim Wschodzie i Morzu Karaibskim na przełomie XIX i XX wieku  - strona 2

Fragment notatki:

Wojny na Dalekim Wschodzie i Morzu Karaibskim na przełomie XIX i XX wieku (uczestnicy, przyczyny, skutki)
Daleki Wschód
Japonia (patrz wyżej) Chiny- Po wygranej przez Japonię wojnie 1895 r. inicjatywę przejęła na Dalekim Wschodzie Rosja rozpoczynając szeroko opisywany w zachodniej literaturze proces „rozdzielania Chin” w latach 1896- 1899. Narzędziem służącym do podporządkowania Chin stały się pożyczki. Pożyczek takich udzieliły Chinom oprócz Rosji, Francja. Planom rosyjskim i francuskim przeciwstawiała się Wielka Brytania. Również Niemcy zażądali dla siebie odpowiednich koncesji w Chinach.. pretekstem stała się śmierć 2 niemieckich misjonarzy w prowincji Szantung.. W XI 1897 r. flota niemiecka zajęła port Tsingtao, następnego roku Niemcy zmusiły Chiny do „wydzierżawienia” na 99 lat zatoki Kiao- czou i obszaru w promieniu 50 km. od niej. Sukces niemiecki zmobilizował przede wszystkim Rosję, która wymusiła na Chinach podpisanie odpowiedniej konwencji oddającej w dzierżawę port Lüszun (Port Arthur) oraz port Talien. Swój stan posiadania w Chinach rozszerzyła w 1898 r. też Wielka Brytania, wydzierżawiając od Chin miasto i port Weihaiwei. Francja zdobyła dzierżawę w prowincji Kuantung, Japonia koncentrowała się na prowincji Fukien. Ostatnim mocarstwem, które zaczęło aktywną politykę wobec Chin były Stany Zjednoczone
W 1899 r. w Chinach wybuchło powstanie ludowe, tzw. powstanie bokserów. Było wymierzone w skorumpowane władze pekińskie i w cudzoziemców. Władze chińskie nie mogły sobie poradzić z powstańcami i wówczas mocarstwa same przystąpiły do działania, dokonując w VI 1900 r. pierwszej interwencji (WB, Francja, Niemcy, Japonia, Rosja, USA, Austro- Węgry, Włochy) zakończonej niepowodzeniem, a w VIII 1900 drugiej interwencji 8 państw. Wojska interwencyjne zajęły po dwóch tygodniach Pekin, powstanie bokserów zostało krwawo stłumione. W XII 1900 r. zwycięzcy podyktowali Chińczykom warunki pokoju. Zawarty został 7 IX 1901 r. pomiędzy Chinami a 11 państwami (osiem wcześniej wymienionych plus Belgia, Hiszpania, Holandia). Protokół nakładał na Chiny odszkodowanie, którego spłata wraz z odsetkami miała się zakończyć w 1940 r. Chinom zabroniono przywożenia na swe terytorium broni i amunicji. Dzielnica zajmowana przez poselstwa zagraniczne, która była atakowana w czasie powstania bokserów miała być „utrzymana w stanie obronnym”. Po stłumieniu powstania bokserów i przyjęciu Protokołu 1901 r. Chiny zachowując formalnie niepodległość, stały się w rzeczywistości półkolonią mocarstw. W II 1904 r. doszło do zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią a Rosją. Japonie nie pogodziła się z utratą płw. Liaotung i stanowiskiem Rosji w sprawie Mandżurii.
W nocy z 7/8 II 1904 roku flota japońska zaatakowała okręty rosyjskie w Port Arthur. W wojnie na Oceanie Spokojnym Japonia od razu uzyskała przewagę, wojska japońskie zajęły całą Koreę. Armia rosyjska poniosła wielkie klęski walkach nad rzeką Jalu. 2 I 1905 r. Japończycy zdobyli Port Arthur. Prawdziwym szokiem dla rosyjskiej opinii publicznej była klęska morska pod Cuszimą. Wieści o bitwie pod Cuszimą i klęskach caratu przyspieszyły wybuch rewolucji 1905 r. w Rosji. 5 IX 1905 r. podpisano w Portsmouth traktat pokojowy. Rosja straciła Port Arthur, i Sachalin.znaczenie Rosji na Dalekim Wschodzie wydatnie się zmniejszyło. Główną uwagę skierowała ona teraz na Bałkany i Bliski Wschód.


(…)

… i Puerto Rico. W traktacie pokojowym podpisanym w Paryżu w 1898 r. Hiszpania zrzekła się wszelkich roszczeń w sprawie Kuby, USA przejęły obowiązek „ochrony życia i mienia” na wyspie. Od 1 I 1899 r. do 20 V 1902 r. Kuba była okupowana przez wojska amerykańskie. Trwała rywalizacja Austro- Węgier i Rosji o wpływy na Bałkanach. Rosja dążyła do uzyskania panowania nad cieśninami Bosfor i Dardanele…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz