Stosunki międzynarodowe w Azji i w Afryce w XIX w. Azja W 1815 r. Holendrzy zdobyli Cejlon, natomiast Wielka Brytania opanowała Singapur.
W 1829r. Brytyjczycy zdobyli Pendżab. Półwysep Indochiński ( Kambodża i Wietnam) od końca XVIII w. znajdował się pod panowaniem Francuzów.
Syjam, czyli dzisiejsza Tajlandia pozostawał niezależny.
Indie Portugalczycy, którzy odkryli drogę morską do Indii zostali wyparci z tego terytorium przez Brytyjczyków, którzy wygrali walkę o Indie z Holendrami i Francuzami. Ponadto Wielka Brytania opanowała Pakistan, Bangladesz i Birmę. Indie stały się perłą w Koronie Brytyjskiej.
Portugalia zachowała jedynie prowincję Goa, do której w 1498r. przybił Vasco da Gama.
Powstanie sipajów ( 1857- 1858)- antybrytyjskie powstanie w północnych i środkowych Indiach żołnierzy Kampanii Wschodniej przeciwko użyciu tłuszczu zwierzęcego do nowego rodzaju naboi, co obrażało ich uczucia religijne. Dzięki pomocy Sikhów i Gurkhów z Nepalu Brytyjczycy stłumili powstanie, po jego zakończeniu przejmując pełną kontrolę nad Indiami.
Chiny Jedna z najstarszych cywilizacji, która do XIX w. była odizolowana od świata zewnętrznego. Cywilizacja chińska była znana Europejczykom dzięki XIII- wiecznemu odkrywcy Marco Polo. Do XVI w. cywilizacja dominująca, która niejako zatrzymała się w miejscu ustępując cywilizacji europejskiej.
Państwa europejskie dążyły do otwarcia się Chin na świat. Przełomem dla tego procesu okazały się wojny opiumowe.
I wojna opiumowa ( 1839- 1842) - w 1839 r. Brytyjczycy zajęli Kanton i 5 innych portów. W 1841 r. zawarto pokój w Nankinie, na mocy którego Brytyjczycy otrzymali Hongkong, otworzono 5 portów dla Brytyjczyków, ponadto Chiny musiały zapłacić wysoką kontrybucję
II wojna opiumowa ( 1856-1860)- konflikt był dalszą próbą uzyskania koncesji gospodarczych przez państwa kolonialne, które wykorzystały kryzys państwa chińskiego zaangażowanego w powstanie tajpingów ( 1851- 1864). Francja, USA i Wielka Brytania wystosowały wobec Chin szereg postulatów, które nie zostały spełnione. Wobec tego państwa kolonialne przystąpiły do wojny z Chinami. W 1860r. zawarto pokój w Pekinie, na mocy którego Chiny otworzyły swój rynek dla handlu kolonialnego.
Powstanie bokserów ( 1899-1901)- miało charakter antyfeudalny i antyimperialistyczny, skierowane było przeciwko dynastii Qing i cudzoziemcom. Powstanie zostało stłumione przez wojska Austro- Węgier, Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA i Japonii. 7 IX 1901r. narzuciły one Chinom tzw. protokół końcowy, który ograniczał suwerenność Chin i nakładał na nie wysoką kontrybucję.
(…)
… niepodległym państwem na kontynencie afrykańskim obok Etiopii.
W latach 1884- 1885 odbył się kongres, na którym poruszono kwestię podziału Afryki.
Wielka Brytania - Egipt, Sudan, Somali Brytyjskie, Afryka Wschodnia, Uganda, Związek Południowy Afryki, Rodezja, Nigeria, Sierra Leone, Sokora, Złote Wybrzeże
Francja- Tunezja, Maroko, Francuska Afryka Zachodnia, Mauretania, WKS, Algieria, Madagaskar, Afryka Równikowa
Niemcy- Togo, Kamerun, Niemiecka Afryka Południowo- Zachodnia, Niemiecka Afryka Wschodnia
Belgia- Kongo Belgijskie
Portugalia- Angola, Mozambik, Gwinea Portugalska
Włochy- Trypolitania, Erytrea, Somali Włoskie
Wojny burskie:
I wojna burska ( 1880-1881)
II wojna burska ( 1899-1902)
…
… japońskiego imperializmu i kwestia Mandżurii. Na mocy traktatu pokojowego zawartego 5 IX 1905r. w Portsmouth Japonia otrzymała strategiczny Port Arthur, Talien, południowy Sachalin i wolną rękę w Korei. Rosja natomiast musiała przekazać Mandżurię Chinom.
Azja Środkowa- strefa północna pod zwierzchnictwem Rosji, strefa środkowa- teren mieszany, strefa południowa pod zwierzchnictwem Wielkiej Brytanii
Afryka…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)