Wojna w Zatoce Perskiej-Wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna w Zatoce Perskiej-Wykład  - strona 1 Wojna w Zatoce Perskiej-Wykład  - strona 2 Wojna w Zatoce Perskiej-Wykład  - strona 3

Fragment notatki:

Wykład VII, 12.12.2011
Irak - ciąg dalszy
Wojna w Zatoce Perskiej.
Wojna z Iranem prestiżowo zwycięska, ale bardzo kosztowna. Olbrzymie długi zagraniczne, w krajach sąsiednich, oraz duże zniszczenie infrastruktury. Pretensje terytorialne wobec największego dłużnika - Kuwejtu. Głównie chodziło o sporne wyspy w Zatoce i przygraniczne tereny pustynne. Irak miał odbudowaną armię. Husajn chciał wykorzystać sytuację międzynarodową. Saddam sądził, że świat jest zbyt zajęty transformacją w Europie Wschodniej.
Irak wysunął roszczenia na przełomie 1989 i 1990 roku. Przyjęto, że ZSRR nie będzie teraz zainteresowany regionem. Kraje Ligi Arabskiej próbowały pośredniczyć przy roszczeniach. Mediacje zakończyły się niepowodzeniem. 2 sierpnia 1990 Irak atakuje Kuwejt. Armia liczyła 100 tysięcy ludzi, głównie wojska pancerne i gwardia. Kuwejt został zajęty w 5 godzin. Przejęto kontrolę nad stolicą, wszystkimi instytucjami i infrastrukturą naftową. Zajęto także majątki narodowe. Jedynie rodzina królewska była w stanie uciec z niewielką częścią majątku. Opinia międzynarodowa zareagowała oburzenie, zarówno Liga Arabska jak i Rada Bezpieczeństwa ONZ. Nałożono na Irak embargo gospodarcze. By zapobiec dalszej agresji USA wspierają Arabię Saudyjską. 29 listopada Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję 678, na wniosek USA. Wobec agresora, Iraku, ma zostać użyta siła, jeśli nie wycofa się z Kuwejtu do 15 stycznia. Za rezolucją wszyscy członkowie głosowali za, także ZSRR, co zaskoczyło Husajna. Irak nie wykonał postanowień rezolucji. Rozpoczyna się przygotowywanie koalicji. 17 stycznia rozpoczynają się przygotowania do działania, które potem zostanie nazwane operacją Pustynna Burza. W skład koalicji weszły 32 kraje, które wysłały swoje kontyngenty. Kontyngenty miały różnych charakter. Uczestniczą w tym także kraje bloku wschodniego (Układ Warszawski dalej funkcjonował). ZSRR nie wziął udziału w akcji. Koalicja zgromadziła 750 tysięcy żołnierzy, z czego 510 tysięcy wysłali Amerykanie. Dowodził generał Norman Schwarzkopf. Akcja Pustynna Burza rozpoczęła się 17 stycznia. Z baz amerykańskich w Turcji i Arabii Saudyjskiej amerykańskie lotnictwo rozpoczęło bombardowania Iraku. Husajn chciał wciągnąć do tego Izrael (wcześniej USA uznały, że lepiej Izraela nie mieszać do tej wojny). Do tego celu rozpoczął ostrzał Izraela rakietami Scud, by wywołać akcję odwetową. Nie przyniosło to zamierzonego efektu. Amerykanie skierowali do Izraela rakiety Patriot, a lotnictwo niszczyło kolejne wyrzutnie Scud. 24 lutego rozpoczęła się akcja wojska lądowych. Trwała 100 godzin. Główne siły zaatakowała wojska irackie w Kuwejcie. Wydzielono także oddziały, które miały zaatakować siły rezerwowe Iraku już terenie jego państwa. Wycofująca się armia iracka niszczyła infrastrukturę, w tym, dokonała podpalenia szybów naftowych.

(…)

… i zawieszenia broni, ale przykupywał urzędników programu, by te pieniądze wykorzystać do innych celów, np. na zbrojenia
W marcu 2003 roku rozpoczęła się akcja „Iracka wolność”, która miała na celu odsunięcie Husajna od władzy. USA ponownie chciały stworzyć koalicję, tym razem argumentując, że Irak posiadana broń masowego rażenia w tym atomową. Społeczność międzynarodowa była sceptyczna wobec tych oskarżeń i wydano tylko wstępna zgodę. Nie było rezolucji ONZ. Operacja zakończyła się sukcesem, obalono Husajna i ustanowiona nowe władze. Nie znaleziono broni masowego rażenia. Operacja została zakończona w 2010 roku, kiedy wycofano kontyngent. Pozostawiono doradców wojskowych. Husajn był także oskarżany o wspieranie terroryzmu, ale na to też nie ma dowodów. Relacje między blokami, supermocarstwami. Nowa…
… masowego rażenia, także zdolności produkcyjnych. Miała miejsce próba obalenia jego rządów. Z Arabii Saudyjskiej wyruszyła grupa polityków, która miała przejąć władzę. Dali o sobie znać także Kurdowie. Wątpliwa była także lojalność południowego Iraku - szyici. Po zwycięstwie militarnym nie doszło jednak do obalenia Husajna. Była to decyzja prezydenta USA - Georga Busha Seniora. Zatrzymano kolumny pancerne…
… roku minister obrony ZSRR, marszałek Achromiejew, przemówił w Kongresie USA, gdzie przedstawił potencjał militarny Związku Radzieckiego. Jest to symbol głasnosti na arenie międzynarodowej. Ostatnie rozmowy Raegana i Gorbaczowa odbyły się w grudniu 1988 roku w Nowym Jorku. Rozmawiano, z inicjatywy Reagan, o obaleniu muru berlińskiego. Zachęcał Gorbaczowa do głębszych reform w kraju. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz