To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1. JA
1.1. Co zawiera Ja
JA obejmuje własne ciało, wiedzę o sobie , tożsamość, zdolność i skłonność dokonywania wyborów, działań celowych i samoregulacji. A także: cudze elementy (kochane przez nas osoby), pełnione role, wyznawane przez nas wartości i normy.
Rozległa wiedza na swój temat = rozbudowana struktura ja
Ja fenomenologiczne: uświadomiony w danej chwili fragment ja, czyli wersja ja.
Efekt odniesienia do ja: lepsze zapamiętywanie informacji dotyczących własnej osoby niż innych osób
Im bogatsza struktura wiedzy do której odnosimy informacje tym wiecej powstaje skojarzen w momencie jej przetwarzania co ulatwia pozniej przypominanie .
Efekt cocktail - party: informacje dotyczące nas samych łatwiej docierają do nas nawet w warunkach pochłonięcia uwagi czym innym.
Ja (def): luzna struktura różnych ról i tożsamości społecznych, przekonań na własny temat i samoocen oraz wartości i celów uznawanych za własne
Hazel Markus : autoschemat - obszar ja w zakresie którego człowiek ma dobrze sprecyzowane poglady i bogata wiedze o sobie. Wyksztalcane są w dziedzinach które są dla nas ważne, definiują wartość i dotyczą wielu podejmowanych przez nas aktywności
Tory Higgins: oprócz „ja realnego” istnieje tez „ja idealne” (pragnienia, aspiracje i nadzieje) i „ja powinnościowe” (przekonanie o powinnościach, obowiązkach i obligacjach).
Rozbieżnośc pomiedzy ja realnym i idealnym : syndrom depresyjny, a realnym a powinnosciowym: syndrom „agitacji”.
Markus i Kitayama: uwarunkowania kulturowe.
Kultury indywidualistyczne: ja niezależne, ja rózne od innych , inni podobni do siebie
Kultury kolektywistyczne: ja współzależne
Geneza: skąd się bierze ja Ważnym źródłem zawartości ja są inni ludzie.
Np. Mead : myślimy o sobie to co myślą o nas inni - nurt socjologii zwany symbolicznym interakcjonizmem
Porównania społeczne mają wpływ na treść i wysokość samooceny człowieka.
Indywidualne porównania siebie z innymi kształtują : tożsamość osobistą -„ subsystem samowiedzy na który składają się cechy spostrzegane przez podmiot jako dla własnej osoby najbardziej charakterystyczne i zarazem najbardziej specyficzne, to jest najwyraźniej odróżniające własną osobę od innych ludzi”
Teoria tożsamości społecznej: istnieje identyfikacja z konkretnymi grupami społecznymi lub abstrakcyjnymi kategoriami , do których jednostka przynależy bądź aspiruje do przynależności.
Własne zachowanie.
Daryl Bem - teoria autopercepcji: ludzie formułują sądy na własny temat tak jak na temat innych - na bazie własnych zachowań i warunków, w jakich ono przebiega.
(…)
… pamiętamy także informacje o własnym sukcesie niż o porażce.
Efekt bycia lepszym niż przeciętnie - przeciętny człowiek uważa siebie za lepszego niż przeciętny pod niemalże każdym względem
Autoweryfikacja - dążenie by było wewnętrznie zgodne
Uszczegółowienie przewidywań teorii dysonansu poznawczego. Akceptacja niepochlebnej choc z zgodnej z ja informacji jest bardziej prawdopodobna gdy ma charakter…
… odpowiedzialności przy jednoczesnych probach redefinicji czynu jako mało szkodliwego lub dotyczącego czegoś innego niż szkoda.
Przeprosiny - akceptowanie wlasnej odpowiedzialności za szkode, okazanie zalu, kompensowanie szkody ofierze.
asertywno-zdobywcze taktyki autoprezentacji Ingracjacja - wkradanie się w cudze laski czy tez pozyskiwanie sympatii przez prezentowanie cech wzbudzających sympatię, schlebianie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)