To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Opisuje w całości kanalizację podciśnieniową z jej elementami, materiały do budowy przewodów kanalizacyjnych oraz kształty przekrojów poprzecznych kanałów. Zawarto też opis pompowni kanalizacyjnych z podziałem na ich rodzaje i zasady projektowania.
Wykład 1
Zadaniem kanalizacji jest nieprzerwany odbiór wód zużytych na cele bytowo- gospodarcze, przemysłowe, wody opadowe i roztopowe, wody wykorzystywane w przemysłach rolno-spożywczych, jak również wody zużyte w obiektach gospodarki rybackiej.
Podstawa prawa:
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę o i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Rodzaje ścieków:
Ścieki wprowadzane do wód i do ziemi są to:
wody zużyte na cele byt.- gosp. i przemysłowe.
ciekłe odchody zwierzęce z wyjątkiem gnojówki i gnojownicy, przeznaczonej do rolniczego wykorzystania w sposób i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach.
wody opadowe i roztopowe ujęte w systemy kanalizacji, pochodzące z powierzchni zanieczyszczanych, w tym z centrów miast terenów przemysłowych i bazowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów o nawierzchni stałej.
wody wykorzystywane i odprowadzane z obiektów gospodarki rybackiej(jeżeli zawarty w nich ładunek zanieczyszczeń jest wyższy od ładunku zawartego w podanej wodzie).
bytowo- gospodarcze z budynków przeznaczonych na pobyt ludzi, osiedli mieszkaniowych i terenów usługowych powstających w szczególności, w wyniku ludzkiej działalności(ludzkiego metabolizmu) oraz funkcjonowania gospodarstw domowych.
ścieki komunalne - są to ścieki bytowe lub mieszanina ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi lub mieszanka z wodami opadowymi i przemysłowymi.
ścieki przemysłowe- są to ścieki odprowadzane z nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza (nie będące ściekami bytowymi lub wodami opadowymi i roztopowymi).
Podstawowe pojęcia z zakresu kanalizacji:
1.urządzenia kanalizacyjne- są to sieci kanalizacyjne, wyloty kanalizacyjne, służące do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, urządzenia podczyszczające lub oczyszczające oraz przepompowujące ścieki.
2. urządzenia pomiarowe- przyrządy pomiarowe mierzące ilość ścieków i są montowane na przykanalikach ale mogą być czasami montowane na przewodach tłocznych.
3. zbiorowe odprowadzanie ścieków- jest to działalność polegająca na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków prowadzona przez przedsiębiorstwa wod.- kan.
4. przyłącze kanalizacyjne(przykanalik)- jest to odcinek, który łączy instalację wewnętrzną w budynku z siecią kanalizacyjną.
5. ścieki wprowadzone do wód i do ziemi- na wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi przedsiębiorstwo. wod-kan bądź inny zakład, zgodnie z obowiązującym prawem( prawo wodne) powinno uzyskać pozwolenie wodno- prawne, ponieważ stanowi to szczególne korzystanie z wód.
Na prowadzenie działalności związanej ze zbiorowym zaopatrzeniem wodę i ze zbiorowym odprowadzeniem ścieków przedsiębiorstwa wod.-kan, powinny uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności przez organy samorządu(Rady Gmin).
(…)
… może zbierać ścieki z kilku budynków.
Najważniejsze elementy studzienki podłączeniowej to :
- wentylacja
- niezawodne źródło zaopatrzenia w energią elektryczną
- wyposażenie w urządzenia sterujące i alarmujące
- czujniki pomiarowe- do kontroli poziomu ścieków wew. Studzienki w celu automatycznego sterowania pracą pomp
- zawór zwrotny- uniemożliwia przepływ wstecz Urządzenia do wytwarzania ciśnienia występują…
… przypadkach do odprowadzania wód opdowych i roztopowych ze zbiorników retencyjnych usytuowanych na siei kanalizacyjnej. Wybór kanalizacji należy dokonać biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne, ilość ścieków itp.
Przewody kanalizacyjne
Podział przewodów kanalizacyjnych:
1)przykanaliki są to odcinki przewodów kanalizacyjnych odprowadzają ścieki z danej nieruchomości do kanałów ulicznych (mogą to być kanały tzw…
…
- pompownie kanalizacyjne
- pompy zatapialne
-pompy niezatapialne: wyporowe, wirnikowe
- rewizje kanalizacyjne
- odwodnienie przewodów tłocznych
- rury wentylacyjne
- przelewy awaryjne Uzbrojenie regulacyjne
- zasuwy nożowe
- zawory klapowe
- regulatory poziomu ścieków min i max
- wyłączniki ciśnieniowe Uzbrojenie pomiarowe
- urządzenia do pomiaru ciśnienia (manometr)
- urządzenia do pomiaru objętości ścieków ,(przepływomierze, sondy ultradźwiękowe zwężki)
- urządzenia do pomiaru czasu pracy pomp
- urządzenia do pomiaru napięcia i natężenia prądu( woltomierze, amperomierze, liczniki prądu)
- urządzenia do pomiaru poziomu ścieków (min , max)
- urządzenia do pomiaru zawartości subst. niebezpiecznych(metan i siarkowodór)
uzbrojenie ochronne
- urządzenie przeciwko uderzeniom hydraulicznym (zawory…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)