Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich  - strona 1 Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich  - strona 2

Fragment notatki:

WNIOSEK DO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH - PRZEDMIOT, WARUNKI FORMALNE SKIEROWANIA Każdy ma prawo wystąpienia do RPO z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub naruszonych praw przez organ władzy publicznej (art. 80 K.). Ponadto Rzecznik zawsze może podjąć z własnej inicjatywy lub na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Jego funkcją jest badanie naruszeń praw a także zasad sprawiedliwości społecznej obywateli. Istotne znaczenia ma fakt żeby naruszenie to dokonane było na płaszczyźnie wertykalnej - pionowej, a więc w relacjach jednostka - władza publiczna. Do działalności RPO odnosi się ZASADĘ SUBSYDIARNOŚCI, co oznacza że podejmuje on działania jako instytucja nadzwyczajna w sytuacjach, gdy bezskutecznie wyczerpano inne prawem przewidziane środki ochrony. Postępowanie przez RPO ma charakter odformalizowany nie obowiązują tu przepisy KPA. Wniosek powinien jednak spełniać 3 warunki: uprawdopodobnienie naruszenia - zwięzłe przedstawienie sprawy z załączonym całokształtem dostępnej dokumentacji.
bezskuteczne wyczerpanie innych środków prawnych.
wniosek powinien mieć formę pisemną i powinien być podpisany.
Rzecznik nie podejmuje czynności w sytuacji gdy naruszenia mają miejsce w sferze prawa prywatnego np. cywilnego, spółdzielczego, gdzie problemy rozwiązuje się z pomocą sądu.
SPOSOBY POSTĘPOWANIA RPO PO SKIEROWANIU WNIOSKU W odniesieniu do założonego wniosku RPO może: odmówić podjęcia się sprawy, wyjaśniając wnioskodawcy przyczyny przekazać sprawę wg właściwości, o ile w danym stanie faktycznym kompetencyjnym jest inny organ bądź instytucja zwrócić sprawę wnioskodawcy i poprzestać na wskazaniu przysługujących mu środków prawnych - ochrony. Procedura ta ma największe zastosowanie albowiem istotna część wniosków kierowana jest bez wyczerpania dostępnych środków prawnych (ochrony).
podjąć sprawę wykorzystując w tym celu własne kompetencje - ustawowe.
W każdym przypadku obowiązkiem Rzecznika jest zawiadomienie o sposobie zajęcia się wnioskiem wnioskodawcy i osoby której sprawa dotyczy.
ŚRODKI PRAWNE - KOMPETENCJE RPO Kompetencje RPO wynikają z artykułu 14 ustawy o RPO. I tak oto RPO posiada następujące środki prawne:
ma prawo skierowania wystąpienia do organu lub instytucji, których działalność narusza prawa lub wolności człowieka. Adresat wystąpienia ma ustawowy obowiązek zajęcia stanowiska w terminie 30 dni. W razie zaniechania lub odpowiedzi niezadowalającej to RPO może się zwrócić do jednostki nadrzędnej,
ma prawo skierowania skargi na decyzję administracyjną do NSA oraz rewizji nadzwyczajnej od orzeczeń NSA,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz