To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Właściwości fizyczne wody: W warunkach naturalnych gleba może być wypełniona woda w różnym stopniu.
- gdy: q = eo stan pełnego nasycenia (saturacji)
- gdy: q 8,5 Mm (Richards 1956) obecnie uważa się pory o średnicy 30 mm (Turski 1984).
Przemieszcza się pod wpływem sił cienkości w głąb profilu glebowego przenosząc produkty wietrzenia, przemian biochemicznych oraz składniki odżywcze (nawozy mineralne). Wsiąkając w głąb gleby dociera do z.k. lub zatrzymuje się na poziomach trudno przepuszczalnych. Nie jest związana z cząsteczkami gleby ani siłami molekularnymi i kapilarnymi.
(…)
… powietrza nad gleba to gleba traci wodę i wysycha. Przy zjawisku odwrotnym, gdy Po jest większa w powietrzu nad gleba to gleba pochłania parę wodna z powietrza atmosferycznego.
Warunkiem ruchu pary wodnej w glebie jest również różnica prężności pary wodnej w stykających ze sobą przestworach glebowych. Ruch ten odbywa się od obszarów wilgotnych do suchych . Para wodna moje przemieszczać się również wskutek gradientu temperatury. Obniżenie temperatury w pewnym obszarze gleby spowoduje spadek prężności pary wodnej Po w powietrzu glebowym
oraz jego dyfuzje w kierunku od temperatury wyższej do niższej. W glebach wilgotnych ruch w postaci pary wodnej jest mały, a podczas susz atmosferycznych ma większy zasięg, dochodzi on niekiedy do kilkudziesięciu cm.
Przemieszczanie się pary wodnej w glebie charakteryzuje się tym ze nie towarzyszy mu przemieszczanie się substancji chemicznych. W warunkach klimatycznych Polski woda pochodząca z kondensacji pary wodnej nie wpływa w sposób istotny na kształtowanie się bilansu wodnego gleb użytkowanych rolniczo.
Woda wolna, grawitacyjna właściwości, znaczenie dla roślin
Woda wolna - grawitacyjna
Wypełnia pory większe od kapilarnych. Granica występowania pod ta postacią to górna granica…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)