Właściwość organu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Właściwość organu - strona 1 Właściwość organu - strona 2 Właściwość organu - strona 3

Fragment notatki:

WŁAŚCIWOŚĆ ORGANU - Właściwość ogólną posiadają organy administracji publicznej w znaczeniu ustrojowym i funkcjonalnym. Wtedy kiedy natomiast mówimy o właściwości mamy już na myśli właściwość szczególną. Właściwość szczególna, czyli właściwość do tego żeby być organem administracji publicznej prowadzącym konkretne postępowanie administracyjne. Kompetencję szczególną do prowadzenia konkretnej sprawy administracyjnej wskazują dwa rodzaje przepisów: Przepisy o właściwości szczególnej i Przepisy o wyłączeniach. Jeśli chodzi o właściwość organu wyróżniamy różne rodzaje właściwości a) Właściwość rzeczowa - zakres spraw jakimi zajmuje się dany organ.
b) Właściwość miejscowa - zdolność organu do realizowania swojej właściwości rzeczowej na określonym obszarze, np. na terenie gminy, powiatu, województwa czy całego państwa;
c) Właściwość instancyjna - określa czy organ zajmuje się daną sprawą w I czy w II instancji. SKO - są właściwe do wszystkich spraw rozpatrywanych w pierwszej instancji przez samorząd.
Skutkiem naruszenia właściwości jest nieważność decyzji.
WYŁĄCZENIE PRACOWNIKA : wyłączenie pracownika ma zapewnić bezstronność w postepowaniu administracyjnym. Polega na odsunięciu pracownika prowadzącego postepowanie. Wyłączenie z mocy prawa:
- gdy jest stroną lub pozostaje w stosunku ze stroną w takim stosunku prawnych, że może to zaważyć na jego prawa lub obowiązki.
- gdy stroną jest małżonek krewni i spowinowaceni do 2-go stopnia, przysposobienia, kurateli, w której brał udział w niższej instancji, wobec którego wszczęto postepowanie dyscyplinarne lub karne, gdy jedna ze stron pozostaje do niego w stosunku nadrzędności służbowej. - gdy zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności mogących zaważyć na obiektywności pracownika. Forma wyłączenia: postanowienie o wyłączeniu pracownika lub członka organu kolegialnego. Pracownik wyłączony dokonuje tylko czynności niezbędnych i niecierpiących zwłoki ze względu na interes społeczny. Wyłączenie członka organu kolegialnego odbywa się na takich zasadach jak wyłączenie pracownika. WYŁĄCZENIE ORGANU - Organ administracji publicznej podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy dotyczącej interesów majątkowych: 1) jego kierownika lub osób pozostających z nim w stosunkach małżeństwa, pokrewieństwa i powinowactwa do drugiego stopnia, przysposobienia, opieki i kurateli (także po ich ustaniu) lub osoby zajmującej stanowisko kierownicze w organie bezpośrednio wyższego stopnia lub osób pozostających z nim w(…). Wyłączony organ powinien podejmować tylko czynności nie cierpiące zwłoki ze względu na interes społeczny lub ważny interes stron. W przypadku wyłączenia organu sprawę załatwia organ wyższego stopnia nad organem załatwiającym sprawę, w normalnym toku instancji. Organ wyższego stopnia może do załatwienia sprawy wyznaczyć inny podległy sobie organ. W razie, gdy sprawa dotyczy ministra albo prezesa SKO, organ właściwy do załatwienia sprawy wyznacza Prezes RM.


(…)

… albo jej uchylenie lub zmianę.
- Rzecznik Praw Obywatelskich, (reprezentuje tzw. interes publiczny)
- Rzecznik Praw Dziecka ( bo do niego odnoszą się przepisy dotyczące RPO)
- organizacje społeczne
UDZIAŁ ORGANIZACJI SPOŁĘCZNEJ W POSTĘPOWANIU - może ona wystąpić w postępowaniu nie tylko w charakterze podmiotu na prawach strony. Jej udział jest szerszy, bo: 1) może być stroną wtedy kiedy stara się o jakieś…
… do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat lub radca prawny oraz rzecznik patentowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. W sprawach mniejszej wagi organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem…
… za tym interes społeczny). Czy z urzędu czy na wniosek decydują przepisy prawa materialnego - pozakodeksowe. Datą wszczęcia postepowania z na wniosek jest data złożenia wniosku, a z momentem wszczęcia jest dzień pierwszej czynności organu dokonanej wobec strony. Skutkiem czynności wszczęcia postępowania jest: - zawisłość sprawy, tzn. że sprawa jest w toku; Skutkiem ZAWISŁOŚCI SPRAWY jest m.in…
… z tej przyczyny, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, jeżeli w tej sprawie sąd uznał się już za niewłaściwy. POSTANOWIENIE O ODMOWIE WSZCZĘCIA - przedtem tego nie było, Teraz postępowanie może się zakończyć na etapie czynności wstępnych w formie aktu zaskarżalnego, W tej chwili skargę uregulowano w sposób wyraźny, mianowicie, bada się legitymację procesową strony i inne oczywiste przypadki braku…
… czy to przez organ czy to przez stronę. Niektóre z nich są zawite.
2. materialne - termin, który warunkuje pewne uprawnienie z zakresu prawa materialnego albo obowiązek. - najczęściej terminy materialne wynikają z prawa materialnego. Terminów materialnych z reguły się nie. Ale jeżeli przepis szczególny będzie przewidywał możliwość przywrócenia terminu materialnego to i materialny będzie przywracany - to zależy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz