Władze autonomiczne i rządowe w Galicji w II poł. XIX wieku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Władze autonomiczne i rządowe w Galicji w II poł. XIX wieku - strona 1 Władze autonomiczne i rządowe w Galicji w II poł. XIX wieku - strona 2

Fragment notatki:


Władze autonomiczne i rządowe w Galicji w II poł. XIX wieku. Patent lutowy z 1861 r , wprowadził, działające na podstawie Statutów krajowych władze autonomiczne w poszczególnych krajach koronnych oraz samorząd powiatowy (istniejący w 4 krajach: Czechach, Styrii, Galicji i Tyrolu) i gminny.
1. Organy autonomii krajowej to: Sejmy Krajowe i Wydziały Krajowe. Jednoizbowy Sejm Krajowy składał się z wilirystów (osób wchodzących do sejmu ze względu na godność- biskupi i rektorzy wyższych uczelni) i posłów wybieranych w systemie kurialnym. ( cztery kurie przyporządkowane ogółowi wyborców-wielkiej własności ziemskiej, izb przemysłowo handlowych, miast oraz reszty gmin ). Kompetencje sejmu: zmiany przepisów Statutu krajowego, sprawy kultury krajowej, ( rolnictwo, leśnictwo, hodowla, ustrój agrarny ), ustawodawstwo w sprawach publicznych na koszt kraju, ustawodawstwo w przedmiocie zakładów dobroczynnych, utrzymywanych z funduszy krajowych, preliminarz budżetowy kraju. Sejm mógł uchwalać tzw. bliższe urządzenia w granicach ustaw powszechnych , dotyczące spraw gminnych, kościelnych, szkolnych, oraz związanych z zaopatrzeniem i kwaterunkiem wojska.
Na czele Sejmu Krajowego stal marszałek krajowy, mianowany przez cesarza na 6 lat. Wydział krajowy składał się z marszałka krajowego jako przewodniczącego oraz 6 członków ( wybieranych w połowie przez kurie, w połowie przez sejm, był to organ wykonawczy sejmu , a zarazem komisja przygotowująca projekty ustaw).
2.W administracji rządowej najwyższą pozycję zajmował minister do spraw Galicji, urzędujący stale w Wiedniu. Był nim zawsze Polak. Opiniował on wszystkie projekty ustaw dotyczących Galicji. Krajowym organem administracji rządowej był namiestnik, którego mianował cesarz, w uzgodnieniu z prezesem koła polskiego w parlamencie austriackim. Był nim zawsze arystokrata polski. Namiestnik urzędował we Lwowie i reprezentował cesarza, kierował administracją rządową w kraju koronnym, nadzorował władze autonomiczne, przeprowadzał wybory do Sejmu Krajowego, realizowałw Sejmie inicjatywę ustawodawczą rządu. Był on podporządkowany i odpowiedzialny przed rządem austriackim.
3.Organami samorządu powiatowego były:
rada powiatowa -organ uchwałodawczo - kontrolujący,
wydział powiatowy - organ wykonawczo - zarządzający,
Rada wyłaniała ze swego grona wydział powiatowy, na czele którego stał marszałek powiatu zatwierdzony przez cesarza. Kompetencje rady: komunikacja, zdrowie, bankowość.
4.Samorząd miejski sprawowany był przez:
radę miejską-organ uchwalający i nadzorujący,
magistrat - organ wykonawczo -zarządzający z burmistrzem ( w większych miastach prezydent),
5.Samorząd gmin wiejskich należał do :
rady gminnej, organ uchwalający i nadzorujący, wybierany na 3 lata na podstawie cenzusu ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz