władza - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 910
Wyświetleń: 1624
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
władza - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

NAUKA O PAŃSTWIE I POLITYCE
NOTATKA PUNKT 10 - 06.12.11r.
ZJAWISKO WŁADZY 3. POJĘCIE WŁADZY POLITYCZNEJ I PAŃSTWOWEJ
Władza, ma odniesienie do zjawisk społecznych, które występują w wielu zbiorowościach ludzkich, a w szczególności w grupach pierwotnych, np. rodzinach, w grupach sformalizowanych, np. organizacja polityczna, a także w państwie, w grupach dużych (charakter bezosobowy), w grupach małych (charakter jednostkowy)
4 ZNACZENIA OKREŚLENIA WŁADZY:
Znaczenie substancjonalne - przedmiotowe (mam władzę, ktoś ma władzę)
Znaczenie stosunków między ludźmi (zachowanie w stosunku do innych ludzi). Postać racjonalna, w relacji między podmiotami (dominujący podmiot może nakazywać podmiotowi podporządkowanemu)
Znaczenie podmiotowe (właściwość władzy - wydawanie polecenia, nakazu, zakazu innym podmiotom)
Sens procesu decyzyjnego (grupowo, jedni przygotowują projekty decyzji, inni podejmują decyzje, jeszcze inni dostarczają informacji w sytuacji, kiedy decyzja ma zostać podjęta)
WŁADZA W DUŻYCH GRUPACH SPOŁECZNYCH:
To już nie władza społeczna, występująca w stosunkach między ludzkich ale władza wspólnotowa - publiczna
OKREŚLANIE WŁADZY:
Władza społeczna (władza w sensie ogólnym) - ktoś ma władzę nad kimś zgodnie z normami działającymi w społeczeństwie.
Władza publiczna - sformalizowana władza grupy społecznej posługująca się przymusem w realizacji określonych zadań i celów (władza realizowana przez podmioty państwowe, organy samorządu terytorialnego, władzę kościoła).
Władza polityczna - wszelka zorganizowana władza w oparciu o przemoc, władzę jednej grupy nad drugą grupą ludzi. Jest zbliżona do władzy publicznej.
Władza państwowa - władza wyodrębniona, specjalnie powołanego aparatu przemocy, na podstawie aktów normatywnych państwa i działającego w ramach przyznanych mu pełnomocnictw (kompetencji).
WŁADZA POLITYCZNA, JEST NAJBARDZIEJ POWSZECHNĄ WŁADZĄ W SPOŁECZEŃSTWACH:
CECHY WŁADZY POLITYCZNEJ:
Stosunki między ludźmi oparte są na zachowaniu nadrzędności i podporządkowania
Stosunki między grupami społecznymi uzewnętrzniają się w postaci podziału na rządzących i rządzonych
Władza bywa zorganizowana w formie zinstytucjonalizowanej oddzielnych organizacji i organów oraz urzędów
Procesy decyzyjne bywają oparte na działaniach cząstkowych wielu podmiotów politycznych
FUNKCJE WŁADZY


(…)

… Ameryki. Stał się przesłanką demokratycznych i racjonalnych rozwiązań ustrojowych państwa. Wyraża wartości polityczne nośne w przeciwstawianiu się zapędom autorytarnym w organizacji politycznej społeczeństwa.
JOHN LOCKE - jego idea podziału władzy nawiązywała do realnego układu sił politycznych, do rzeczywistego ustroju państwowego, jaki Monteskiusz dostrzegł w Anglii w połowie XVII wieku. MONTESKIUSZ - ZASADNICZA WARTOŚĆ POLITYCZNA TO WŁADZA: ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Władza miała być oparta na idei podziału i równowagi. W sensie funkcjonalnym, władza ustawodawcza miała być odpowiedzialna za stanowienie prawa, władza wykonawcza za realizację i wprowadzanie prawa w życie, władza sądownicza za sądzenie na podstawie prawa powszechnie obowiązującego. Monteskiusz, w swoim podziale władzy dostrzegał kwestię zapewnienia człowiekowi wolności od państwa, stworzenia szerokiej sfery aktywności wolnej od jego ingerencji. Została przyjęta już w konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1787 roku, Polskiej Konstytucji 3 maja 1791 roku, oraz Konstytucji Francji z września 1791 roku. GRUNT AMERYKAŃSKI - idea Monteskiusza rozwinięta w praktyce w postaci RÓWNOWAGI i HARMOWANIA (separacja władz…
… rolę spełniają zachowania osób pełniących funkcje publiczne, ich sposób publicznego działania oraz osobowość. Legitymizacja personalna pomaga w stabilizowaniu zmian, jakim podlega system.
KONCEPCJA D. BEETHAMA
Według niego, pojęcie legitymizacji władzy zawiera trzy elementy, całkowicie odrębne:
Jest zgodna z ustalonymi regułami
Reguły te znajdują usprawiedliwienie w przekonaniach, zarówno sprawujących…
… mechanizmu umożliwiającego współdziałanie odrębnych władz wyposażonych w wyraźnie zdefiniowany zakres uprawnień i wzajemnie komplementarnych.
LEGITYMIZACJA WŁADZY KONCEPCJE LEGITYMIZACJI
CHARYZMA
WŁADZA LEGITYMIZOWANA, to taka, która opiera się na czynnym, dobrowolnym przyzwoleniu rządzonych, a więc wyklucza przemoc i strach jako dominujące źródło podporządkowania. (Obywatele przestrzegają prawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz