Wizja i misja organizacji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wizja i misja organizacji - strona 1

Fragment notatki:

Wizja organizacji: pojęcie, funkcje, zasady formułowania. Wizja - określenie przyszłego stanu organizacji, jaki ma ona osiągnąć, przy uwzględnieniu czynników otoczenia. Zbudowana ona jest na podstawowych wartościach i standardach organizacji, musi być ambitna, jest wynikiem „skanowania” otoczenia i jest przedstawiona w postaci przyszłego, bardzo symbolicznego obrazu organizacji
Zasady formułowania - wizja powinna: być prosta, jasna i łatwa do zrozumienia przez większość ludzi
stawiać cel odpowiednio odległy, by umożliwić dokonanie zmian i odpowiednio bliski, aby wzbudzić zaangażowanie
prowadzić do koncentracji organizacji na zasadniczych umiejętnościach
być komunikatywna i często przypominana przez lidera i najwyższe kierownictwo organizacji
44. Misja organizacji: pojęcie, funkcje, zasady formułowania. Misja - to zestaw względnie trwałych dążeń i celów organizacji, na które zorientowane są lub powinny być działania jej uczestników. Takie samookreślenie organizacji ułatwia odpowiedź na pytania: po co organizacja istnieje, do czego dąży, co ma osiągnąć, czyje i jakie potrzeby zaspokoić, jakie jest jej społeczne posłannictwo. Misja jest inaczej nazywana deklaracją programową, credo firmy.
Aby misja firmy wyznaczała jasno kierunek, musi odnosić się do czasu, który nawet jeszcze się nie zaczął, czyli do przyszłości. Aby radzić sobie z teraźniejszością, ustalamy cele krótkookresowe, misja natomiast wybiega w przyszłość. Misja firmy wtedy nabiera strategicznego znaczenia, gdy spełnia trzy wymogi - zasady formułowania: Wyznacza kierunek i dotyczy przyszłości. Wyraża marzenia i wyzwania, które stają się udziałem pracowników. Proces jej realizacji jest wiarygodny. Model K. Obłója.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz