Witamina B2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Witamina B2 - strona 1 Witamina B2 - strona 2 Witamina B2 - strona 3

Fragment notatki:

Kompleks Witamin Grupy B 2 Ryboflawina - Witamina B 2 Konieczna do prawidłowego przebiegu procesów oksydacyjnych w komórkach zwierząt. Ryboflawina jest koenzymem dehydrogenaz. Zapotrzebowanie całkowicie pokrywane przez rosnące zielone pasze i białko zwierzęce. W stanach zmniejszonej podaży jest syntetyzowana przez mikroflorę przewodu pokarmowego, która całkowicie zabezpiecza zwierzęta przed niedoborem. Niedobory mogą wystąpić u zwierząt, bez rozwiniętych przedżołądków. Mleko jest bardzo dobrym źródłem ryboflawiny.Niebezpieczeństwo niedoboru tej witaminy u świń, gdzie samoistnie może wystąpić niedobór, podobnie u kur. Dobowe zapotrzebowanie wynosi 60-80 m g/kg m.c. lub 2-3g/tonę paszy. Doświadczalne niedobory witaminy B 2 objawiały się: świnie : powolny wzrost, częste pękanie skóry z ropiejącymi i wypadającymi włosami i łojotokowym wypryskiem. trudności w poruszaniu w wyniku zmian w układzie kostnym (paradny marsz), uszkodzenia w okolicy gałek ocznych, światłowstręt. charakterystycznym są skurcze mięśni i skurcze palców Cielęta: brak apetytu, słaby wzrost, silna biegunka, nadmierne ślinienie, łzawienie i wyłysienia. Obszar podwyższenia ciepłoty obejmuje okolicę szpary ustnej, dolne okolice kończyn i okolicę pępka. Witamina PP - niacyna (amid kwasu nikotynowego) Syntetyzowana przez mikroflorę żwacza, a także w organizmie krowy z tryptofanu. Główną przyczyną niedoboru jest intensywne żywienie kukurydzą, która zawiera mało tryptofanu. Niedobór niacyny wywołuje zmiany w nabłonkach. Objawy niedoboru najlepiej poznane u ludzi, psów i ptaków. U ludzi pelagra. U przeżuwaczy podawanie krowom niacyny w ilości około 6 g/dzień (co 20-krotnie przewyższa zapotrzebowanie) zwiększało wydajność mleka we wczesnej laktacji o 1-3 kg/dzień. Niacyna zwiększa syntezę białka w żwaczu, zwłaszcza białka pierwotniaków, które wymagają dla swojego wzrostu niacyny egzogennej. Zmienia kierunek fermentacji w żwaczu - tworzy się więcej kwasu propionowego. Wpływa na zmniejszenie lipolizy oraz ilości ciał ketonowych we krwi. Podawanie dziennie 6-12 g niacyny krową z objawami subklinicznej ketozy powodowało ustąpienie objawów chorobowych po 3 tygodniach terapii. Zapotrzebowanie krów na niacynę największe w okresie wczesnej laktacji (ujemny bilans energetyczny). Bierze udział w syntezie takich związków jak NAD, NADH, NADP i NADPH2, niezbędnych w przemianach energetycznych. Pasze bogate w niacynę: drożdże, śruty poekstrakcyjne i wywar zbożowy. Dodatkowo podaż doustna niacyny krową mlecznym w okresie okołoporodowym powoduje wzrost w surowicy Pn oraz spadek K, Ca i Na. U cieląt niedobór w okresie karmienia mlekiem - nie rozwinięte przedżołądki.

(…)

…-12 g/tonę.
U świń pierwszymi objawami jest spadek wagi ciała, co jest wynikiem nieprawidłowego spalania pożywienia. Zmiany naskórne, mające charakter zapalny, objawiają się brunatnym wysiękiem w okolicy oczu (plamiste wyłysienia). Biegunka i zaburzenia w koordynacji ruchowej ze skurczami spastycznymi i gęsim chodem. Na sekcji charakterystycznym jest owrzodzenie i zapalenie jelit grubych, z degeneracją substancji mielinowej.
Doświadczalnie wywołany niedobór u cieląt manifestuje się:
szorstka okrywą włosową, zapaleniem skóry poniżej szczęki, obniżeniem wzrostu, nadmiernym wypływem śluzowym z nosa, anoreksją, nawet zejściem śmiertelnym. Na sekcji stwierdza się wtórne zapalenie płuc, demielinizację włókien rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Rozmiękanie tkanki mózgowej.

… czerwonych różnego kształtu i wielkości (również u krów). Niedobarwliwa niedokrwistość. Wzrasta we krwi obwodowej poziom Fe, mocznika, kw. szczawiowego i kreatyny. Niedobór tej witaminy daje głównie zmiany dotyczące układu nerwowego (porażenia, skurcze). Leczenie 1 mg/kg s.m. paszy. Duża ilość tej witaminy jest: w drożdżach, otrębach żytnich, ziarnie pszenicy i kukurydzy, wątrobie, mleku i częściach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz