Wielość podmiotów zobowiązania.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wielość podmiotów zobowiązania. - strona 1

Fragment notatki:

Wielość podmiotów zobowiązania Zobowiązanie podzielne - powstanie przy nim tyle stosunków obligacyjnych ile osób występuje po stronie dłużników lub wierzycieli, np. A i B zobowiązani są świadczyć 100 na rzecz C. Oznacza to, że istnieją tu dwa zobowiązania z których każde opiewa na 50.
Zobowiązania kulmatywne - w ich przypadku każdy z kilku wierzycieli może domagać się od dłużnika całego świadczenia, albo każdy z kilku dłużników zobowiązany jest do spełnienia całego świadczenia. Spełnienie jednak takiego świadczenia przez jednego z kilku dłużników nie uwalnia pozostałych od zobowiązania, np. A i B skradli C 100, każdy z nich jeśli było to furtum był zobowiązany zapłacić tytułem kary okradzionemu C 200.
Zobowiązanie solidarne - zjawisko pośrednie między zobowiązaniem podzielnym a kulmatywnym
Zobowiązanie solidarne bierne - występowało wówczas, gdy każdy z kilku dłużników zobowiązany był spełnić na rzecz wierzyciela całe świadczenie, jednak spełnienie tego świadczenia przez któregokolwiek z dłużników powodowało umorzenie stosunku.
Zobowiązanie solidarne aktywne - występowało wówczas, gdy każdy z kilku wierzycieli miał prawo do domagania się od dłużnika spełnienia całego świadczenia, a dłużnik uwalniał się od zobowiązania wówczas gdy spełnił świadczenie na rzecz jednego z wierzycieli.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz