Wiedza w pigułce - Metody organizacji i zarządzania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1141
Wyświetleń: 5355
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wiedza w pigułce - Metody organizacji i zarządzania - strona 1 Wiedza w pigułce - Metody organizacji i zarządzania - strona 2 Wiedza w pigułce - Metody organizacji i zarządzania - strona 3

Fragment notatki:


1. Cykl badania metod pracy Wg. Merły „ Badanie metod pracy sprowadza się do podziału badanego procesu na odpowiednio drobne części składowe, zarejestrowania ich za pomocą umownych symboli graficznych, poddania każdej z nich z osobna krytycznej ocenie i analizie pod kątem eliminacji, połączenia lub uproszczenia sposobu jej realizowania, a następnie opracowania zbiorczego projektu usprawnień oraz wprowadzenia go w życie”
Cykl badania metod pracy -etapy: wybór celu i przedmiotu badania
rejestracja stanu faktycznego
krytyczna analiza i ocena stanu faktycznego
projektowanie stanu proponowanego
wprowadzenie w życie zaprojektowanego usprawnienia
Wybór celu i przedmiotu badania ( Analiza potrzeb organizacyjnych : (Mreła) 1. okreś lenie celu ogólnego - określany przez przedsiębiorstwo (najczęściej kierownictwo) i wynika z jego polityki bieżącej (np. zwiększenie wydajności pracy, obniżka kosztów, poprawa jakości produkcji lub usług, udoskonalenie warunków pracy).
2. Wstępna analiza organizacyjna- „ma na celu ustalenie podstawowych źródeł rezerw i kierunków usprawnień w nawiązaniu do ustalonego wstępnie celu”. Wykorzystuje się tu metody: kwestionariuszowo-testowe, ankietowe, obserwacji migawkowych, analizy dokumentacji. W wyniku analizy wstępnej uzyskuje się diagnozę organizacyjną, która pozwala na określenie potencjalnych przedmiotów organizowania i ich hierarchii wg ważności potrzeb organizacyjnych. 3. Określenie potencjalnych przedmiotów organizowania : wąskie wycinki działalności przedsiębiorstwa (działy, oddziały (gdy organizacja statyczna), fragmenty pracy (organizacja dynamiczna))
4. określenie celu szczegółowego - konkretyzacja wcześniej wyznaczonego celu ogólnego (np. zwiększenie wydajności o 10%, obniżenie kosztów własnych o 5%) lub przejście do celów niższego stopnia (np. skrócenie dróg transportowych, eliminacja czynności zbędnych)
5. analiz a aspektów ekonomicznych, technicznych i psychologicznych przedmiotu organizowania :
analiza aspektów ekonomicznych-szacuje efektywność ekonomiczną zamierzonego usprawnienia z uwzględnieniem korzyści i nakładów
analiza aspektów technicznych- określa środki techniczne niezbędne do prowadzenia badania i wdrożenia usprawnienia
psychologiczne aspekty- ocena możliwości wystąpienia oporów w stosunku do proponowanych usprawnień ze strony kierownictwa i wykonawców
6. analiz a warunków pracy- pozycja przy pracy, oświetlenie, hałas, wstrząsy, temperatura i wilgotność powietrza, stan higieniczny, klimatyzacja barwna, przerwy w pracy 7. ustalenie środków i terminów Rejestracja stanu faktyczneg o Technika kartowania („stenografia organizatorska”)

(…)

… pomysłów realizowana przez zespół 3 osobowy rozpoczyna się od myślenia negatywnego czyli kwestionowania pomysłów by pozbyć się nieużytecznych
Podział pomysłów wg P. Pigorsa:
pomysły „gorące” -bezpośrednie zastosowanie
pomysłach , których wdrożenie uzależnione jest od przeprowadzenia dodatkowych badan i analiz
pomysły nieużyteczne
podział pomysłów które mogą być wdrożone wg General Motors:
na przestrzeni tygodnia
w ciągu miesiąca
w okresie pół roku lub dłużej
7. Metoda ABC
Twórcą jest Vilfredo Pareto. Jego badania polegały na tworzeniu kumulowanych szeregów rozdzielczych określających liczby osób posiadających dochody równe lub wyższe od pewnych zawartych w szeregu wielkości.
Prawo 20-80: W zbiorowości niejednorodnej 20% elementów reprezentuje 80% skumulowanej wartości cechy, która służy jako kryterium badania.
Syntezę postępowania właściwego dla metody ABC można łatwo odzwierciedlić graficznie. Na osi odciętych (X) nanosi się kumulowany udział % elementów(wyrobów, operacji, zleceń) uporządkowanych według malejącej wartości cechy ze względu na którą elementy te są rozpatrywane. Natomiast na rzędnej (Y) nanosi się kumulowany udział % wartości cechy przypadającej odpowiednio na poszczególne rozpatrywane…
… współrzędnych oraz wyznaczenie kolejnych punktów odpowiadających współrzędnym ilości elementów i odpowiadających im wartości cechy
8. Analiza wartości
Celem analizy wartości jest likwidacja wymienionych dysharmonii przez ustalenie takiej kompozycji systemu która pozwoli zadowalająco spełniać wszystkie konieczne funkcje przy relatywnie najniższym koszcie. W tej analizie pojawia się pytanie: czemu służy system? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba wyjść poza badany system rozpoznać jego środowisko zewnętrzne i określić potrzeby tego środowiska. Następnie należy zdefiniować podstawowe funkcje systemu i ustalić w jakiej mierze są one spełniane i jakim kosztem. Dopiero na tej podstawie można się zastanawiać nad kierunkami usprawnień.
Metodyka analizy wartości organizacji
1.przygotowaie czynnika ludzkiego
zapoznanie…
… funkcji zewnętrznych
zbieranie informacji
zbieranie informacji zewnętrznych
ustalenie funkcji elementarnych(metoda kartowania)
określenie kosztów funkcji(metoda mierzenia czasu)
klasyfikacja funkcji(graficzne i numeryczne metody typologiczne)
analiza funkcji i poszukiwanie nowych rozwiązań
analiza funkcji(analiza przez porównanie)
sformułowanie funkcji koniecznych
ocena efektywności systemu
poszukiwanie wariantów spełnienia funkcji koniecznych(metody heurystyczne, metody badań operacyjnych)
wybór wariantu optymalnego(metody heurystyczne, metody badań operacyjnych)
opracowanie projektu szczegółowego nowego systemu
określenie funkcji elementarnych(metoda kartowania)
określenie kosztów funkcji(metoda normatywów elementarnych)
ustalenie efektywności ekonomicznej zmian(metoda rachunku efektywności ekonomicznej…
… się w skali: małe, średnie, duże, bardzo duże.
Tak samo jest jeśli szacuje się wymagania umysłowe.
Uciążliwość środowiska określa mikroklimat stanowiska pracy: temperatura, wilgoć, ruch powietrza oraz promieniowanie cieplne. Szacuje się je w skali: małe, średnie, duże, bardzo duże.
Określenie metody analitycznej
Kryteria syntetyczne analitycznego wartościowania pracy :
wiedza i umiejętności zawodowe
Suma…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz